logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
30
1
0

Nie tylko Harvey Milk

W urodziny Bayarda Rustina

Dodano: 17.03.2016, Aktualizacja: 17.03.2016

17 marca urodził się Bayard Rustin - bliski doradca Martina Luthera Kinga, jeden z głównych organizatorów Marszu na Waszyngton w 1963 roku, pacyfista, działacz i aktywista na rzecz praw człowieka oraz ujawniony gej. Z tej okazji chcemy Wam przypomnieć, że historia ruchu LGBT to nie tylko Harvey Milk!

BAYARD RUSTIN Rustin przyszedł na świat w West Chester, w Pennsylvanii, w rodzinie, której bliskie było angażowanie się w ruch praw obywatelskich. Otwarcie homoseksualny działacz był wielokrotnie aresztowany za kontakty seksualne z mężczyznami i łamanie ustaw segregacyjnych. W latach 40. i 50. Rustin był już specjalistą od biernego oporu i organizowania pokojowych demonstracji na rzecz praw człowieka, to właśnie on przedstawił Martinowi Lutherowi Kingowi antyprzemocową filozofię Mahatmy Gandhiego i szybko stał się bliskim współpracownikiem oraz doradcą pastora. W 1963 roku to właśnie on był jednym z głównych organiziatorów Marszu na Waszyngton. Rustin długo był w cieniu Kinga, rzadko występował publicznie, także ze względu na swoją kontrowersyjną dla wielu, komunistyczną przeszłość, jak i homoseksualność, która w latach 60. była nie do zaakceptowania dla wielu Afroamerykanów. W latach 80. (za sprawą swojego wieloletniego partnera, Waltera Naegle) zaangażował się w ruch emancypacyjny gejów i lesbijek, mówił publicznie, że "w czasach, gdy czarni obywatele Ameryki są widoczni wszędzie, geje i lesbijki to nowe "czarnuchy". Ludzie homoseksualni są barometrem społecznej zmiany, są najbardziej wrażliwą społecznie grupą". Rustin przyjaźnił się z wdową po Kingu, Corettą Scott King, naszą wielką sojuszniczką. SYLVIA RIVERA Rivera b...   ( Pozostało znaków: 5712 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196985   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Nie tylko Harvey Milk Marsha P. Johnson, fot. Pay It No Mind documentary
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku