logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
56
2
40

Bez wsparcia „gejmingów” nie damy rady

Po sejmowej bitwie

Dodano: 29.01.2013, Aktualizacja: 30.01.2013

Po trudnym dla nas emocjonalnie tygodniu nie jest łatwo przyglądać się sytuacji pobitewnej na zimno, konkretnie i pomijając zranione uczucia. Ale emocje zawsze są złymi doradcami. Jeżeli naprawdę zależy nam na skutecznym wprowadzeniu związków partnerskich do polskiego systemu prawnego, musimy zrozumieć w pełni naszą sytuację i wiedzieć, jakich błędów unikać.

- Adam Jarecki - W ciągu tych kilku dni przeprowadziłem wiele rozmów z różnymi ludźmi – w tym, nie ukrywam, zdecydowanymi przeciwnikami związków partnerskich i prawa antydyskryminacyjnego. Wyłonił się z nich obraz dość przykry, z którym jednak musimy się zmierzyć. Zacznijmy od początku. Krajobraz przed bitwą Jeszcze półtora roku temu tak naprawdę nie wiedzieliśmy czego chcemy. Większość z nas czuła przez skórę, że związki partnerskie są po prostu prawem nas jako ludzi, jednak określenie to interpretowaliśmy na różne sposoby. Skutkiem było powstanie trzech projektów ustaw, z których każdy inaczej definiował nasz cel. W mediach były one przedstawiane prawie równorzędnie i tak je traktowaliśmy w codziennych rozmowach. Tymczasem już w samych fundamentach objawiły się najważniejsze różnice. Pierwszy projekt, wypracowany przez organizacje pozarządowe, złożony przez Ruch Palikota i SLD, zakładał mocne podstawy prawne związku partnerskiego. Prezentował katalog praw i obowiązków wynikających bezpośrednio z ustawy i nie dawał partnerom prawa do ingerencji w ten zakres. Jeżeli decydujesz się na związek partnerski, musisz wypełniać obowiązki i już. Nie ma przebacz. Drugi, opracowany przez Grupę Inicjatywną (również złożony przez SLD i Ruch Palikota), oddawał zakres praw i obowiązków w ręce samych partnerów. To oni mieliby określać w formie aktu notarialnego w jaki sposób chcą określić prawne ramy swojego związku. Projekt ten usuwa państwo i społeczeństwo z procesu decyzyjnego. Trzeci projekt, autorstwa Artura Dunina (nigdy nie był to projekt Platformy Obywatelskiej!) tworzył niezbyt szeroki katalog praw i obowiązków ustawowych oraz parę „pól...   ( Pozostało znaków: 7064 )
Adam Jarecki Autor: Adam Jarecki Przedsiębiorca, działacz samorządowy i polityk Ruchu Palikota w Łodzi Redaktor odpowiedzialny portalu RPLodz.pl.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193388   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Bez wsparcia „gejmingów” nie damy rady (c) Amy Walters - Fotolia.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku