logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
39
0
9

Kto był kim w prasie gej-les

Mały wykaz pseudonimów

Dodano: 03.02.2012, Aktualizacja: 23.03.2015

W czasach, kiedy nie było mowy o coming oucie, bo ujawnienie homoseksualizmu groziło reperkusjami w różnej postaci, geje i lesbijki musieli skrywać się pod pseudonimami. Występując w mediach lub pisząc do pism skierowanych do mniejszości seksualnych, skrywali się pod wymyślnymi nazwiskami lub po prostu redukowali własne dane do imion albo inicjałów. Było tego na tyle dużo, że kiedyś powinien powstać pełny wykaz pseudonimów, swoiste kto był kim w społeczności gejowsko-lesbijskiej lat 80. i 90. XX wieku, tak jak istnieje słownik pseudonimów drugiego obiegu z okresu PRL. Sam jestem bardzo ciekawy kto krył się pod niektórymi co bardziej wymyślnymi nazwiskami, np. Marek Mrok z "Inaczej"€. Tymczasem warto przypomnieć najciekawsze pseudonimy, które już zostały ujawnione przez samych zainteresowanych, czasem razem z wyjaśnieniem skąd się wzięły.

- Krzysztof Tomasik - KRZYSZTOF T. DARSKI Pod takim pseudonimem w 1985 roku Dariusz Prorok, ówczesny nieformalny lider mniejszości seksualnych, opublikował w "€žPolityce€" tekst "Jesteśmy inni€". Jego prekursorstwo polegało nie tylko na tym, że po raz pierwszy homoseksualista zabrał głos w wysokonakładowej prasie, ale także sposobie w jaki się wypowiedział. Darski nie tylko opisał sytuację wykluczenia i poniżenia społecznego, ale też prognozował, że skutkiem dyskryminacji będzie utrudniona walka z epidemią HIV/AIDS. Artykuł "Jesteśmy inni" wywołał swoistą burzę medialną, listy słali czytelniczki i czytelnicy, polemiczny głos zabrał także ówczesny rzecznik rządu Jerzy Urban, który (również pod pseudonimem, jako Jan Rem) stwierdził, że zamieszczony tekst był jednym z "najgłupszych i najbardziej podłych jakie kiedykolwiek wydrukowała 'Polityka'". TOMASZ DEHNEL Jednym z głosów w debacie zapoczątkowanej tekstem "Jesteśmy inni"€ był artykuł "Szukam przyjaciela"€ Tomasza Dehnela zamieszczony w 1986 r. w "Prawie i Życiu"€. Dehnel pisał tam m.in.: homoseksualiści znów zostali zepchnięci do szaletów, skąd co jakiś czas wygania ich milicja. […] Szaletowe kontakty budzą wstręt wśród "€žnormalnej"€ części społeczeństwa. Ale taką samą reakcję wywołują u ogromnej większości bezpośrednio zainteresowanych. Lecz cóż innego pozostaje. Na dobrą sprawę - nic. Pod pseudonimem Tomasz Dehnel skrywał się ceniony poety i krytyk literacki Tadeusz Olszewski. Nie był to zresztą jedyny pseudonim Olszewskiego. TOMASZ SELEDYN Tadeusz Olsze...   ( Pozostało znaków: 6606 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187070   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kto był kim w prasie gej-les Okładka "Inaczej" (fot. za: wikimedia.org/CC BY-SA 3.0)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku