logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
56
0
8

Gay and Gray

Korespondencja z Danii

Dodano: 31.05.2011, Aktualizacja: 31.05.2011

Kraje skandynawskie słyną z wyjątkowej opieki socjalnej, zwłaszcza w stosunku do swych najsłabszych mieszkańców, czyli dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Nie inaczej jest w Danii. Emeryci i renciści wolni są od trosk o to, czy ktoś im pomoże, gdy już nie będą w stanie sami dawać sobie rady, bo dba o to państwo. Pomoc ta jest różnoraka: od bezpłatnego wypożyczania wózków inwalidzkich czy balkoników, poprzez darmowe pieluchy do znów darmowej pomocy wykwalifikowanego opiekuna w domu, który pomoże w zakupach, porządkach, gotowaniu czy kąpieli. Gdy stan pogarsza się na tyle, że osoba nie jest w stanie mieszkać sama, przeprowadza się do domu opieki, za który płaci pewną kwotę (czynsz i wyżywienie, reszta jest finansowana przez gminę).

Kraje skandynawskie słyną z wyjątkowej opieki socjalnej, zwłaszcza w stosunku do swych najsłabszych mieszkańców, czyli dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Nie inaczej jest w Danii. Emeryci i renciści wolni są od trosk o to, czy ktoś im pomoże, gdy już nie będą w stanie sami dawać sobie rady, bo dba o to państwo. Pomoc ta jest różnoraka: od bezpłatnego wypożyczania wózków inwalidzkich czy balkoników, poprzez darmowe pieluchy do znów darmowej pomocy wykwalifikowanego opiekuna w domu, który pomoże w zakupach, porządkach, gotowaniu czy kąpieli. Gdy stan pogarsza się na tyle, że osoba nie jest w stanie mieszkać sama, przeprowadza się do domu opieki, za który płaci pewną kwotę (czynsz i wyżywienie, reszta jest finansowana przez gminę). Można też wybrać mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej dla osób starszych (tzw. ćldreboliger), gdzie mieszkania dostosowane są do potrzeb osób starszych (szersze drzwi, brak progów, duże łazienki, podjazdy dla wózków itp.). W czerwcu 2009 roku LGBT Danmark przeprowadziło badanie "Równi i nierówni?", mające na celu zbadanie jakości życia osób LGBT. Pokazało ono m.in., że starsi geje i osoby transseksualne są dużo częściej niż ich heteroseksualni równolatkowie zdeprymowani i nieszczęśliwi, oraz że starsze osoby homoseksualne maj...   ( Pozostało znaków: 5427 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186995   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Gay and Gray Grupa założycielska Gay and Gray
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku