logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
34
1
11

Seksualność a bycie niepełnosprawnym

Korespondencja z Danii

Dodano: 15.03.2011, Aktualizacja: 15.03.2011

Opieka nad niepełnosprawnymi i upośledzonymi w Danii jest bardzo rozbudowana: poza siecią integracyjnych placówek edukacyjnych, szkół specjalnych oraz ofert terapii zajęciowych (za darmo lub za niewielką opłatą) dla dzieci i młodzieży, jest możliwość zamieszkania w instytucji dla osób dorosłych. Są to małe domy, gdzie każdy mieszkaniec ma własny pokój, gdzie jest wspólna kuchnia, jadalnia i pokój dzienny, a także całodobowa opieka wykwalifikowanych pracowników (pedagogów specjalnych lub opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych). Może tam zamieszkać każdy między 24 a 67 rokiem życia, kto nie jest w stanie sam poradzić sobie we własnym domu. Pobyt w takiej instytucji jest płatny, ale jest możliwość uzyskania refundacji części kosztów z gminy.

Opinia publiczna w naszym kraju ciągle ma problem z zaakceptowaniem i rozmawianiem o homoseksualności - homoseksualność osób niepełnosprawnych jest już w ogóle tematem tabu. Jak to wygląda na zachodzie Europy? Wcale nie tak różowo jak mogłoby się wydawać - przedstawiamy bardzo ciekawy tekst o duńskim opiekunie, który walczy o to, by homoseksualni niepełnosprawni mogli żyć zgodnie ze swoją orientacją. Być może otworzy nam on oczy na problemy, z którymi boryka się zapewne także i wiele osób w naszym środowisku. Opieka nad niepełnosprawnymi i upośledzonymi w Danii jest bardzo rozbudowana: poza siecią integracyjnych placówek edukacyjnych, szkół specjalnych oraz ofert terapii zajęciowych (za darmo lub za niewielką opłatą) dla dzieci i młodzieży, jest możliwość zamieszkania w instytucji dla osób dorosłych. Są to małe domy, gdzie każdy mieszkaniec ma własny pokój, gdzie jest wspólna kuchnia, jadalnia i pokój dzienny, a także całodobowa opieka wykwalifikowanych pracowników (pedagogów specjalnych lub opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych). Może tam zamieszkać każdy między 24 a 67 rokiem życia, kto nie jest w stanie sam poradzić sobie we własnym domu. Pobyt w takiej instytucji jest płatny, ale jest możliwość uzyskania refundacji części kosztów z gminy. Źródło: magazyn Out&About, lipiec 2010. Autor Tonny Hertz, opracowanie: Marta Cyba. Trzydziestojednoletni Kim Steimle Rasmussen jest pedagogiem specjalnym i seksu...   ( Pozostało znaków: 6040 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186971   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Seksualność a bycie niepełnosprawnym (c) fotolia
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku