logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
44
0
7

Artur Sieroszewski (1966-90)

Przewodniczący Lambdy sprzed dwudziestu lat

Dodano: 23.12.2010, Aktualizacja: 23.12.2010

Jednym z problemów polskiego ruchu LGBT jest brak ciągłości pokoleniowej. Wśród obecnych działaczy i działaczek nie tylko próżno szukać osób 60+, problemy zaczynają się już przy 40+. Nie wiadomo co stało się z ludźmi angażującymi się w walkę z dyskryminacją przed kilkunastu laty, nazwiska zarządu Lambdy z lat 90. w większości niewiele powiedzą nawet najlepiej zorientowanym. Tymczasem każda z tych osób to zapomniana część historii ruchu gejowsko-lesbijskiego w Polsce, czasem niezmiernie dramatyczna, czego świadectwem życiorys Artura Sieroszewskiego. W grudniu minęło dwadzieścia lat od jego śmierci.

Jednym z problemów polskiego ruchu LGBT jest brak ciągłości pokoleniowej. Wśród obecnych działaczy i działaczek nie tylko próżno szukać osób 60+, problemy zaczynają się już przy 40+. Nie wiadomo co stało się z ludźmi angażującymi się w walkę z dyskryminacją przed kilkunastu laty, nazwiska zarządu Lambdy z lat 90. w większości niewiele powiedzą nawet najlepiej zorientowanym. Tymczasem każda z tych osób to zapomniana część historii ruchu gejowsko-lesbijskiego w Polsce, czasem niezmiernie dramatyczna, czego świadectwem życiorys Artura Sieroszewskiego. W grudniu minęło dwadzieścia lat od jego śmierci. Sieroszewski został Przewodniczącym Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Grup „Lambda”, bo tak brzmiała pełna nazwa, w październiku 1990 roku. Miał 24 lata, był studentem piątego roku pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Wybrano go na walnym zebraniu na fali niezadowolenia z poprzedniego przewodniczącego – Grzegorza Okrenta. Nie ma sensu roztrząsać ówczesnych wewnątrzśrodowiskowych animozji, można jedynie przytoczyć główne zarzuty sformułowane zresztą przez samego Sieroszewskiego: „Propozycje Zarządu były rozpatrywane i przekazywane niemal zawsze jednoosobowo lub w obrębie zamkniętego grona ludzi, a pozostałym pozostawało wierzyć i czekać. Ta swoista niefrasobliwość i rodzaj arogancji spowodowały, iż kilka miesięcy, kt...   ( Pozostało znaków: 5682 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186950   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Artur Sieroszewski (1966-90) Artur Sieroszewski
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku