Z małego chłopca duży gej
Dzieciństwo stało zawsze w centrum zainteresowania badaczy homoseksualizmu. Za zachodnią granicą powstają nawet monografie temu tematowi poświęcone. Autorem jednej z nich jest Thomas Grossmann, niemiecki psycholog, psychoterapeuta, (autor m.in. pracy doktorskiej: Prä-homosexuelle Kindheiten: Eine empirische Untersuchung über Geschlechtsrollenkonformität und -nonkonformität bei homosexuellen Männern in Kindheit, Jugend und Erwachsenenalter -"Dzieciństwo pre-homoseksualne, badania empiryczne nad zgodnością ról płciowych i jej brakiem u mężczyzn homoseksualnych w okresie ich dzieciństwa, młodości oraz lat dojrzałych", wyd. 2000-2006), który próbuje wytropić mechanizmy "stawania się gejem", dochodząc przy tym do zadziwiających wniosków.
Dzieciństwo stało zawsze w centrum zainteresowania badaczy homoseksualizmu. Za zachodnią granicą powstają nawet monografie temu tematowi poświęcone. Autorem jednej z nich jest Thomas Grossmann, niemiecki psycholog, psychoterapeuta, (autor m.in. pracy doktorskiej: Prä-homosexuelle Kindheiten: Eine empirische Untersuchung über Geschlechtsrollenkonformität und -nonkonformität bei homosexuellen Männern in Kindheit, Jugend und Erwachsenenalter („Dzieciństwo pre-homoseksualne, badania empiryczne nad zgodnością ról płciowych i jej brakiem u mężczyzn homoseksualnych w okresie ich dzieciństwa, młodości oraz lat dojrzałych”, wyd. 2000-2006), który próbuje wytropić mechanizmy „stawania się gejem”, dochodząc przy tym do zadziwiających wniosków.
Tomek i Michał chodzą do drugiej klasy podstawówki: obaj mają siedem lat. Tomek uwielbia ganiać się z kolegami na przerwach, na boisku grać w nogę, zaczepiać dziewczynki - uważa je za głupie. Tomek jest silny, głośny, śmiały i lubiany w klasie przez rówieśników. Nauczycieli nie zachwyca jednak częsta błazenada i „niegrzeczność” małego urwisa. Wolą mieć do czynienia z Michałkiem.
Michał jest spokojny, uważny, na przerwach bawi się sam. Czasem lubi poskakać z przyjaciółkami w gumę lub skakankę. Nie znosi za to bić się z chłopakami, uważa ich za hałaśliwych i ordynarnych. Czasem chłopcy nabijają się z Michała uważając go za „babę” i łamagę.
Gdy Michał spogląda na swoje koleżanki, zazdrości im ładnych wyprasowanych bluzek i sukienek, długich pachnących włosów – których on mieć nie może. Dziesięć lat później Michał decyduje się dołączyć do grupy młodzieżowej organizacji gejowskiej. Od dawna wie, że jego orientacja seksualna jest inna. Spotyka tam twarze nowe, ale i od dawna znane. Wśród młodych gejów znajduje też kogoś, kogo nigdy by się tu nie spodziewał – Tomka. I nie tylko Michaś zadaje sobie pytanie: skąd się tutaj Tomek wziął: także psychologowie, wśród nich Thomas Grossmann, zadają to samo pytanie.
Grossmann przeprowadził wśród 151 dorosłych homoseksualistów ankietę, w której zadawał pytania dot. dzieciństwa. ... ( Pozostało znaków: 8916 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.