logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
102
2
15

Wtedy nas zobaczyli

Co zostało ze słynnej akcji?

Dodano: 15.03.2010, Aktualizacja: 04.03.2014

Dokładnie 7 lat temu zadebiutowała akcja fotograficzna “Niech nas zobaczą”. Niestety, nie pojawiła się wszędzie, gdzie miała być, część billboardów zniszczono, w kilku miejscach planowane wystawy odwołano. A jednak udało się, bo ważniejsze niż samo obejrzenie zdjęć, było zamieszanie i debaty, które udało się dzięki nim rozpocząć. Dziś sama kampania zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii obrosła już swoistą legendą.

- Krzysztof Tomasik - Pomysł był znakomity, choć w sumie dość prosty – sfotografować 30 par: 15 lesbijskich i 15 gejowskich, gdy trzymają się za ręce. Zdjęcia zrobiono w plenerze, a ich autorką była Karolina Breguła. Dwie wybrane pary stały się twarzą kampanii i to je właśnie umieszczano na billboardach czy pocztówkach, całość można było oglądać na wystawach, które planowano w całej Polsce. Chodziło o pokazanie gejów i lesbijek żyjących w Polsce, którzy nie wstydzą się swojej orientacji seksualnej, oczekują równych praw i akceptacji. Na protesty nie trzeba było długo czekać. “Nasz Dziennik” zapowiadał “Dewiacyjną kampanię”, a potem donosił “Reklama patologii zgodna z dyrektywami UE”, a dowcipny jak zawsze Maciej Rybiński proponował w “Rzeczpospolitej” podobną akcję, tylko z politykami: “Wyobraźmy sobie czas kampanii wyborczej i napisy przy wizerunkach kandydatów: koprofag, fetyszysta, zoofil. Cóż za bogactwo wyboru!”. W tej samej “Rzeczpospolitej” na alarm przed ekspansją homoseksualną bił Piotr Semka, a w “Tygodniku Powszechnym” Józefa Hennelowa pochyliła się nad sprawą pisząc: “o...   ( Pozostało znaków: 4768 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186869   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku