logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
11
0
6

Rozmowy IS - Tomasz Raczek

W domu gej, na zewnątrz gej

Dodano: 26.05.2009, Aktualizacja: 25.09.2014

Dulszczyna jest w polskich rodzinach głęboko zakorzeniona. Do hipokryzji namawiają prawicowi politycy i urzędnicy kościelni: róbcie sobie, co chcecie w swoich czterech ścianach, byle się z tym nie afiszować. Bzdura! Albo się jest gejem, albo nie. Nie ma czegoś takiego jak w domu gej, a na zewnątrz nie gej...

M. D.: Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze, krytyk filmowy, publicysta, autor programów telewizyjnych i radiowych, wydawca... Najwyraźniej nie wyznajesz zasady - co za dużo, to nie zdrowo - a może odczuwasz w sobie chęć powrotu do renesansowych idei, szczególnie tej humanistycznej? Tomasz Raczek: Pamiętam, jak zarzucano mi kiedyś brak specjalizacji: że nie potrafię się skoncentrować na jednej dziedzinie i dążyć do doskonałości, tylko zajmuję się wieloma rzeczami naraz. Ale to było w drugiej połowie XX wieku, gdy wydawało się, że przyszłość naszej cywilizacji zależy właśnie od doskonalenie wąsko zdefiniowanych specjalności. Buntowałem się wtedy i przekonywałem, że to myślenie anachroniczne. Brzmiało to nieprzekonująco aż do momentu, gdy wyobraźnię współczesnych ludzi zaczął kształtować internet. Za jego sprawą wszystko się zmieniło: skończyły się złote lata dla specjalistów, wróciła koniunktura na ludzi wszechstronnych; wśród studentów zapanowała moda na studiowanie jednocześnie kilku różnych kierunków. To według mnie trend charakterystyczny dla początku XXI wieku: uniwersalność i intelektualna elastyczność, pozwalająca na dopasowywanie się do szybko zmieniających się warunków zawodowych, ekonomicznych i kulturowych. Szczególnie wyraźnie widać to w mediach: dla współczesnego dziennikarza wąskie specjalizowanie się byłoby absurdem i szaleństwem. MD: W wywiadzie dla "Przekroju" stwierdziłeś, że twoimi grzechami głównymi są: niecierpliwość, wieczna niesytość i nadmiar wątpliwości - jak to się ma do twojego artystycznego życia? Musi Ci być z tym bardzo ciężko - w końcu każdy publicysta, czy autor programów wciąż walczy ze swoją niecierpliwością [czemu nie odpisał?, dlaczego się spóźnia?], bądź niezdecydowaniem [czy warto go oto zapytać?; sam nie wiem, może się oburzy i przerwie wywiad?!]... TR...   ( Pozostało znaków: 7839 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186792   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Rozmowy IS - Tomasz Raczek Tomasz Raczek na Paradzie Równości (fot. ro)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku