logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
3
0
6

Wielcy i niezapomniani: Karol Szymanowski

Rok Szymanowskiego, rok homoseksualisty

Dodano: 14.06.2007, Aktualizacja: 14.06.2007

W tym roku mija 70 lat od śmierci Karola Szymanowskiego, a jednocześnie przypada 125. rocznica jego urodzin. W związku z tym polski sejm uchwalił rok 2007 Rokiem Szymanowskiego. Odbyło się kilka koncertów, TVP Kultura wyemitowała parę specjalnych bloków tematycznych. A jednak dość łatwo odnotować pewien istotny brak, dość konsekwentnie pomija się bowiem życie prywatne Szymanowskiego, a nawet gdy pojawia się informacja o jego homoseksualizmie nic z niej nie wynika. I chodzi tu nie tylko o wątki homoerotyczne w twórczości, ale też podstawowe fakty z biografii.

- Krzysztof Tomasik - W tym roku mija 70 lat od śmierci Karola Szymanowskiego, a jednocześnie przypada 125. rocznica jego urodzin. W związku z tym polski sejm uchwalił rok 2007 Rokiem Szymanowskiego. Efekt? Odbyło się kilka koncertów, TVP Kultura wyemitowała parę specjalnych bloków tematycznych, w Bydgoszczy wystawiono rzadko graną operę "Haigh", "Gazeta Wyborcza" i "Polityka" opublikowały teksty o kompozytorze. A jednak dość łatwo odnotować pewien istotny brak, dość konsekwentnie pomija się bowiem życie prywatne Szymanowskiego, a nawet gdy pojawia się informacja o jego homoseksualizmie nic z niej nie wynika. I chodzi tu nie tylko o wątki homoerotyczne w twórczości, ale też podstawowe fakty z biografii. Niewiele się zmieniło w tej kwestii od końca lat 60., kiedy biografka Szymanowskiego - Teresa Chylińska wydając trzydzieści lat po śmierci kompozytora zbiór jego listów do Zofii i Pawła Kochańskich objaśniała we "Wprowadzeniu": "Nie wszystkie osoby udało mi się zidentyfikować, niektóre pozostawiłam celowo [!] bez objaśnienia. Zbyt krótki czas dzieli publikowane tu listy od ich powstania, żyją jeszcze osoby uwikłane w poruszane w listach sprawy, które muszą jeszcze zachować charakter ściśle prywatny." Nic więc dziwnego, że Jerzy Andrzejewski czytając książkę "Karol Szymanowski we wspomnieniach" z 1974 r. szybko odkrył jakie kwestie są najsłabiej reprezentowane: "Tytuł wspomnienia Marii Dąbrowskiej Kroniczka elegijna bodaj najlepiej oddaje klimat książki. Wydaje się, że ta tonacja 'elegijna' zubożyła skomplikowaną osobowość wielkiego kompozytora, cała sfera miłosnego żywiołu, tak dużą rolę odgrywająca w życiu Szymanowskiego, została w tych wspomnieniach przemilczana, tylko Zdzisław Czermański odnotował, że autor Króla Rogera żartobliwie, ale z miną smutną powiedział w jednej z paryskich kawiarni na rok przed śmiercią: 'Już mi się chłopczyki znudziły, a t...   ( Pozostało znaków: 7965 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186630   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wielcy i niezapomniani: Karol Szymanowski Karol Szymanowski
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku