logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
0
3

zBOOKi - Felietony o książkach

Queer znaczy Odmieniec, albo Maria Komornicka + Oscar Wilde = WMS

Dodano: 07.06.2007, Aktualizacja: 17.07.2015

Czy ktoś kojarzy Oscara Wilde'a? Pewnie tak. A z jakiego powodu? Ano właśnie - z tego. A czy ktoś zna Marię Komornicką? Jeśli nie - to najwyższa pora, bo właśnie wyszła znakomita, obszerna, pasjonująca monografia poetki pióra Izabeli Filipiak pt. Obszary odmienności. Rzecz o Marii Komornickiej pięknie wydana przez oficynę słowo/obraz terytoria. Czy jednak Komornicka ma coś wspólnego z Wilde'em? Zanim rozwieję państwa wątpliwości, kilka wstępnych informacji o tej pierwszej...

- Błażej Warkocki - Maria Komornicka (1876 - 1949) była cudownym dzieckiem polskiego modernizmu. Debiutowała opowiadaniami w prasie w wieku lat szesnastu, samodzielny zbiór (Szkice z 1894 roku) wydała mając lat osiemnaście, a rok później wraz z Cezarym Jelentą i Wacławem Nałkowskim opublikowała sztandarowy zbiór manifestów tego okresu, czyli Forpoczty. Była panną z dobrego ziemiańskiego domu i wyjechała na studia do Cambridge (kolegium Newnham), co rzadkie w okresie, gdy edukacja wyższa kobiet ciągle stanowiła przedmiot sporów. Jednak nie zabawiła tam długo i zamiast być wdzięczna losowi (i ojcu, który rzecz sfinansował), okazała niewdzięczność: dała jej wyraz w szkicu Raj młodzieży. Po powrocie do Polski pisze, czyta, publikuje: w 1900 roku wychodzi jej tomik wierszy Baśnie. Psalmodie, a w "Głosie" w odcinkach ukazuje się jej powieść Halszka (niestety w 1901 roku współpraca się urywa i to w sposób dość wobec pisarki arogancki). Jednak do najbardziej brzemiennego w skutkach wydarzenia w życiu Marii Komornickiej ma dojść w Poznani...   ( Pozostało znaków: 4431 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186629   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku