logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
6

Stanisław Lem - Epitafium

W dzień pogrzebu wybitnego humanisty

Dodano: 04.04.2006, Aktualizacja: 04.04.2006

Gama zainteresowań czytelniczych Lema była ogromna. Sztuka percepcji- pochłaniał rzeczywiście niesamowite ilości tekstu, lecz także umiejętność zachowania w pamięci rzeczy najistotniejszych- wprawiały w podziw wszystkich, którzy mieli ten zaszczyt zetknąć się ze Stanisławm Lemem osobiście (...) Stanisław Lem to nie tylko ojciec moich literackich bohaterów z dzieciństwa: Ijona Tichego, Pirxa, Trurla i Klapaucjusza. Jako autorytet moralny pozostanie w mojej pamięci zawsze...

Żył w Krakowie od 1946 roku. Skończyła się wojna a on przyjechał tam ze Lwowa, gdzie się urodził i dotąd mieszkał. Studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia w tym kierunku rozpoczął już we Lwowie, i właściwie uważał się za Lwowiaka, a przymusowego pożegnania z tym miastem, nie potrafił nigdy przeboleć. Wspomnienia przeżyć z dzieciństwa zawarte w jedynej autobiograficznej powieści "Wysoki zamek" są jednocześnie wzruszające i radosne. Myślę, ze każdy z czytelników zadawał sobie pytanie:, Jakim był Lem naprawdę? Bez znajomości "Wysokiego zamku" można się pogubić i zamotać w labiryncie późniejszej fantazji, nauki i filozofii, -twórczości, która jakże niezasłużenie nie doczekała niestety Nagrody Nobla. Pierwsze książki Lema to powieści science - fiction. Podziwialiśmy w nich mistrzostwo narratorskie, swobodę fantazji, ciętość dowcipu. Światy, które stwarzał Lem były sztuczne, bohaterowie - istoty utkane z innej, nie całkiem ludzkiej materii; było w nich coś zimnego, coś na kształt blaszanego pudła....   ( Pozostało znaków: 4389 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186505   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Stanisław Lem - Epitafium Stanisław Lem
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku