logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
34

Gwiazdy w służbie tolerancji - gwiazdy w służbie homofobii

czyli kto wybiera Paradę, a kto konwencję PiS

Dodano: 30.06.2005, Aktualizacja: 30.06.2005

Zakaz dla Parady odbił się dość szerokim echem i chyba przynajmniej część społeczeństwa zaalarmował jeśli chodzi o stosunek Kaczyńskiego do prawa i jego metody postępowania z niewygodnymi kwestiami. Siłą rzeczy uwagę zwróciła też zakrojona na szeroką skalę i kosztowna trasa promocyjna PiS-u nazwana "Wiosną Polaków". Najciekawsze były tam zresztą nazwiska artystów, którzy na konwencjach wyborczych zgodzili się wystąpić, popierając tym samym partię Kaczyńskich...

Artyści niemal od zawsze byli w grupie popierających emancypację mniejszości seksualnych. Szczególnie dużą skalę tego zjawiska widać w krajach, gdzie ruch gejowsko-lesbijski jest na tyle silny, że może znacząco wpływać na sukces, czy wręcz kreować gwiazdy. Barbra Streisand, Betty Midler, Madonna czy Freddie Mercury to po prostu ikony gejowskie, a popularnością cieszą się nie ukrywający homoseksualizmu: Elton John, George Michael, Boy George, K. D. Lang. Osobną kategorie stanowią tacy sprzemierzeńcy jak Cindy Lauper, która po prostu bierze udział w Paradach LGBT. Bardzo długo można było odnieść wrażenie, że podobne procesy co na zachodzie, choć na mniejszą skalę, zachodzą w Polsce. Już antysystemowy boom rockowy początku lat 80. był sprzeciwem wobec wszelkiej cenzury, także obyczajowej. Na przełomie lat 80. i 90. pojawił się duet Balcan Electrique założony przez otwartego geja Sławomia Starostę w którym śpiewał wspólnie z Fiolką. Zespół poruszał w swoich utworach kwestie społeczne, począwszy od własnej przeróbki hitu Bronski Beat - "Smalltown Boy", przez mówiącą o ochronie przed HIV "Kochaj, nie zabijaj", aż do piosenki "Dwa słońca", której teledysk z mocnymi akcentami homoerotycznymi pozostaje do dziś bodaj najodważniejszym polskim videoclipem. Zresztą nie tylko Balcan Elecrique poruszał pewne tematy, kwestia homoseksualizmu wypłynęła także w piosenkach "Mama prosiła" Kultu czy "Derwisz" Maanamu, a teledysk do Bajmu "Za.. za.. za.." zilustrowany został fragmentami amerykańskiej, gejowsko-lesbijskiej Parady. Nie można także zapomnieć o innych inicjatywach w powszechnym mniemaniu ściśle związanych wówczas z homoseksualistami, mam na myśli eskalację nienawiści wobec chorych na AIDS. Po latach ksiądz Arkadiusz Nowak wspominał: "moje kontakty z osobami znanymi datują się z początku epidemii HIV. Jako jedna z pierwszych zadeklarowała swoje poparcie dla chorych na AIDS Kora. Potem przyjeżdżali: Eleni, Staszek Sojka, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert. Dali wspaniały przykład". Warto także wspomnieć o miesięczniku mniejszości seksualnych "Inaczej", który wychodząc przez dziesięc lat prezentował szereg wywiadów z osobami ze świata polityki, kultury, mediów, co także sprawiało wrażenie przychylności wobec gejów i lesbijek. Jako sojusznicy przedstawiały się tu takie gwiazdy jak Maryla Rodowicz, Kora, Agnieszka Chylińska, Renata Przemyk czy Małgorzata Ostrowska. Odmawiali nieliczni, m.in. Beata Kozidrak i grupa Myslovitz. Walka z nietolerancją jest oczywiście piękną kartą w...   ( Pozostało znaków: 10551 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186404   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Gwiazdy w służbie tolerancji - gwiazdy w służbie homofobii Gwiazdy wieców PiSu: Geppert, Sojka, Steczkowska
(wykorzystano rys. Marcina Skoczka)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku