Czyli gdzie jest Irena Lipowicz?
Tegoroczna Parada Równości w Warszawie została uznana za sukces ruchu LGBT w Polsce. Odbiło się szerokim echem nie tylko w polskiej prasie, że 11 czerwca kilka tysięcy osób triumfalne przeszło ulicami stolicy mimo zakazu prezydenta Kaczyńskiego. Także po raz pierwszy tematu nie zakończono wraz z rozejściem się uczestników marszu...
Tegoroczna Parada Równości w Warszawie została uznana za sukces ruchu LGBT w Polsce. Odbiło się szerokim echem nie tylko w polskiej prasie, że 11 czerwca kilka tysięcy osób triumfalne przeszło ulicami stolicy mimo zakazu prezydenta Kaczyńskiego. Także po raz pierwszy tematu nie zakończono wraz z rozejściem się uczestników marszu.
Media od początku skrupulatnie informowały o sprawie, choć wyraźnie widać, że telewizja uczy się wolniej. O ile "Wiadomości" TVP1 i "Fakty" TVN urządziły wyścig o palmę pierwszeństwa w homofobicznych manipulacjach, a programy "Warto rozmawiać" i "Co z tą Polską" poświęcone Paradzie trudno uznać za szczyt dziennikarskiego profesjonalizmu, przełom niewątpliwie nastąpił w prasie. "Gazeta Wyborcza" i "Polityka" zajęły bardzo konkretne stanowisko, a w marszu wzięli udział dziennikarze tych tytułów, także "Przekroju" i radia TOK FM. Metodę stusią przyjęła natomiast "Rzeczpospolita". W zeszłym roku dziennik obficie pisał na temat homoseksualizmu przy okazji wydarzeń w Krakowie i warszawskiego Wiecu Wolności, tym razem informowano oszczędnie i rzadko. Dopiero w poniedziałek gazeta wykroiła trochę miejsca na pierwszej stronie, by jak zwykle bezstronnie wyłowić najważniejszą kwestię już w tytule: "Nielegalnie w asyście policji".
Jak co roku na Paradzie nie brakowało osób publicznych. Wspomniałem już, że silnie reprezentowane było środowisko dziennikarskie, by wymienić choćby Jacka Żakowskiego, Piotra Pacewicza czy Piotra Najsztuba. Przyszli znani publicyści i publicystki: Kinga Dunin, Wojciech Tochman, Sławomir Sierakowski. Nie zabrakło ludzi pióra (Izabela Filipiak, Bartosz Żurawiecki), teoretyków queer (Joanna Mizielińska, Jacek Kochanowski), feministek (Kazimiera Szczuka, Bożena Umińska, Wanda Nowicka), aktorów (Cezary Kosiński, Jacek Borcuch). B... ( Pozostało znaków: 7546 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.