logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
20

Parada jako społeczeństwo obywatelskie

Czyli gdzie jest Irena Lipowicz?

Dodano: 16.06.2005, Aktualizacja: 16.06.2005

Tegoroczna Parada Równości w Warszawie została uznana za sukces ruchu LGBT w Polsce. Odbiło się szerokim echem nie tylko w polskiej prasie, że 11 czerwca kilka tysięcy osób triumfalne przeszło ulicami stolicy mimo zakazu prezydenta Kaczyńskiego. Także po raz pierwszy tematu nie zakończono wraz z rozejściem się uczestników marszu...

Tegoroczna Parada Równości w Warszawie została uznana za sukces ruchu LGBT w Polsce. Odbiło się szerokim echem nie tylko w polskiej prasie, że 11 czerwca kilka tysięcy osób triumfalne przeszło ulicami stolicy mimo zakazu prezydenta Kaczyńskiego. Także po raz pierwszy tematu nie zakończono wraz z rozejściem się uczestników marszu. Media od początku skrupulatnie informowały o sprawie, choć wyraźnie widać, że telewizja uczy się wolniej. O ile "Wiadomości" TVP1 i "Fakty" TVN urządziły wyścig o palmę pierwszeństwa w homofobicznych manipulacjach, a programy "Warto rozmawiać" i "Co z tą Polską" poświęcone Paradzie trudno uznać za szczyt dziennikarskiego profesjonalizmu, przełom niewątpliwie nastąpił w prasie. "Gazeta Wyborcza" i "Polityka" zajęły bardzo konkretne stanowisko, a w marszu wzięli udział dziennikarze tych tytułów, także "Przekroju" i radia TOK FM. Metodę stusią przyjęła natomiast "Rzeczpospolita". W zeszłym roku dziennik obficie pisał na temat homoseksualizmu przy okazji wydarzeń w Krakowie i warszawskiego Wiecu Wolności, tym razem informowano oszczędnie i rzadko. Dopiero w poniedziałek gazeta wykroiła trochę miejsca na pierwszej stronie, by jak zwykle bezstronnie wyłowić najważniejszą kwestię już w tytule: "Nielegalnie w asyście policji". Jak co roku na Paradzie nie brakowało osób publicznych. Wspomniałem już, że silnie reprezentowane było środowisko dziennikarskie, by wymienić choćby Jacka Żakowskiego, Piotra Pacewicza czy Piotra Najsztuba. Przyszli znani publicyści i publicystki: Kinga Dunin, Wojciech Tochman, Sławomir Sierakowski. Nie zabrakło ludzi pióra (Izabela Filipiak, Bartosz Żurawiecki), teoretyków queer (Joanna Mizielińska, Jacek Kochanowski), feministek (Kazimiera Szczuka, Bożena Umińska, Wanda Nowicka), aktorów (Cezary Kosiński, Jacek Borcuch). B...   ( Pozostało znaków: 7546 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186398   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Parada jako społeczeństwo obywatelskie fot.: www.parada.end.pl / egay.pl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku