logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
0
6

Wielcy i niezapominani: Anna Iwaszkiewicz

Uciekając przed homoseksualizmem

Dodano: 09.05.2005, Aktualizacja: 09.05.2005

Dość długo Anna Iwaszkiewicz pozostawała całkowicie w cieniu męża, będąc jedynie żoną słynnego poety Jarosława Iwaszkiewicza(...) Dopiero na przestrzeni ostatnich 15 lat wraz z ukazaniem się listów i - przede wszystkim - "Dzienników", można ocenić jak niebanalną osobowością była(...) Homoseksualizm Jarosława nie był dla nikogo tajemnicą, także Anna wiedziała za kogo wychodzi za mąż. Wiedziała od samego narzeczonego...

Dość długo Anna Iwaszkiewicz pozostawała całkowicie w cieniu męża, będąc jedynie żoną słynnego poety Jarosława Iwaszkiewicza i matką jego dwóch córek: Marii i Teresy. Za życia, częściowo pod pseudonimem Adam Podkowiński, opublikowała zaledwie kilka artykułów, parę przekładów, zbiór opowieści o zwierzętach. Dopiero na przestrzeni ostatnich 15 lat wraz z ukazaniem się listów i - przede wszystkim - "Dzienników", można ocenić jak niebanalną osobowością była. Nawet jej córka napisała we wstępie do zbioru "Dzienniki i wspomnienia": "nigdy i w żadnej mierze nie zdawałam sobie sprawy z głębi Jej umysłu, z Jej przemyśleń, z walki, jaką toczyła o formowanie swojej osobowości". Kiedy Iwaszkiewiczowie pobierali się 12.IX.1922 r. w brwinowskim kościele św. Floriana on miał lat 28, ona 24. Jarosław był juz wówczas członkiem Skamandra, autorem tomu "Okstostychy" i powieści "Zanobia. Palmura", jego przyszła żona miała za sobą wieloletnie narzeczeństwo z księciem Krzysztofem Radziwiłłem, a jako córka zamożnego przemysłowca Stanisława Lilipopa, uchodziła za jedną z najlepszych partii w Polsce. Przede wszystkim należy wyjaśnić, że w okresie dwudziestolecia międzywojennego, małżeństwa homoseksualnych mężczyzn nie były niczym niezwykłym, do wyjątków należeli raczej ci, którzy na podobny krok się nie decydowali. Irena Krzywicka w jednym z pierwszych polskich tekstów na ten temat pisała: "oni w końcu się żenią i są podobno lepszymi od innych mężami". Nawet ci, którzy pozostali kawalerami - jak Lechoń czy Szymanowski, nie uniknęli nacisków otoczenia i wielokrotnego swatania. Nie było to zresztą zmuszanie, sami homoseksualiści, z różnych względów, nie byli w stanie wyobrazić sobie spędzenia życia z mężczyzną. Notabene rzecz przedstawiała się zupełnie inaczej w przypadku kobiet, gdzie wspólne mieszkanie stanowiło nieraz nawet nieuświadomioną, ale realną alternatywę dla małżeństwa. Homoseksualizm Jarosława nie był dla nikogo tajemnicą, także Anna wiedziała za kogo wychodzi za mąż. Wiedziała od samego nar...   ( Pozostało znaków: 8624 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186383   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wielcy i niezapominani: Anna Iwaszkiewicz Anna i Jarosław Iwaszkiewicz (Stanislaw I. Witkiewicz)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku