logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
8

Lipa! Czyli Kochanowski komentuje

Sztuka i wolność

Dodano: 14.04.2005, Aktualizacja: 14.04.2005

To, co stało się że sztuką w wolnej Polsce, jest tragiczne. To załamanie i upadek.(...) Bufoni, rozparci w swych upiększonych landszaftami gabinetach, wręczają akty mianowania innym bufonom, dźwigającym na swych tłustych barkach misję przeniesienia gustu pryncypała "pod strzechy". I mamy "scene narodową" oddaną w pacht bufoniastej wizji "wielkokulturowej" fanfaronady, mamy galerie państwowe pełne landszaftów, natomiast jakakolwiek ambitna sztuka współczesna ląduje na ławie oskarżonych, bo debile dopatrzą się penisa lub moczu, a to przeczy ich jakiż podziw budzącej wrażliwości...

"To, co stało się że sztuką w wolnej Polsce, jest tragiczne. To załamanie i upadek." - tak oświadczył w jednym z wywiadów Zbigniew Libera, plastyk, autor m.in. słynnych klocków "Lego. Obóz koncentracyjny", który w zeszłym roku otworzył swoją wystawę w Łodzi, w Galerii Atlas. Nie wymieniam nazwy tej galerii dlatego, że mam umowę z właścicielami na reklamę, ale dlatego, że w dzisiejszych czasach w Polsce potrzeba nielichej odwagi, żeby w prywatnej galerii urządzać wystawę kogoś, kogo "oficjalne czynniki" uznały za "prowokatora". Chwała zatem Galerii Atlas i wszystkim innym galeriom, które próbują resztkami sił i ambicji przeciwstawiać się owemu wieszczonemu przez Liberę upadkowi współczesnej sztuki polskiej. Załamanie, o którym mówi artysta, nie jest bynajmniej spowodowane tym, że polscy twórcy cierpią na brak pomysłów, pasji, natchnienia, ochoty do pracy czy inwencji. Nie, załamanie jest spowodowane niewiarygodną zaściankowością tych, którzy decydują w tym nieszczęsnym kraju o rozdziale pieniędzy na sztukę, o - co ważniejsze - mianowaniu zarządców państwowych instytucji kulturaln...   ( Pozostało znaków: 4639 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186373   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Lipa! Czyli Kochanowski komentuje Jacek Kochanowski
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku