logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
42

Po śmierci papieża

Ojciec święty w oczach geja - ateisty

Dodano: 11.04.2005, Aktualizacja: 11.04.2005

Po dwudniowej agonii zmarł papież, zwierzchnik Kościoła katolickiego(...) Historia Polski jest sprzęgnięta z dziejami katolicyzmu jako oficjalnej religii oraz z kultem papieża - Polaka, który stał się niekwestionowanym autorytetem moralnym. Popularność charyzmatycznego Karola Wojtyły przypominała kult gwiazdy pop. Różnica polega na tym, że papież był również teologiem i filozofem niezmiernie aktywnym podczas swego pontyfikatu. Czy ten aspekt jego osoby, wizjonera i wybitnego filozofa, był należycie docieniony i znany milionom wiernych?

Po dwudniowej agonii zmarł papież, zwierzchnik Kościoła katolickiego. Za życia cieszył się w swojej ojczyznie bałwochwalczym uwielbieniem przypominającym kult jednostki. Każda próba krytyki odbierana była jako akt agresji, atak na narodowe sacrum, ponieważ w polskiej mentalności nigdy nie nastąpił rozdział Kościoła od państwa, bycie Polakiem nasuwa automatyczne skojarzenie z katolicyzmem. Nie istnieje świecka tradycja obchodzenia rocznic historycznych (jak w USA) - budząca negatywne wspomnienia z PRL-em - w obchodach świąt państwowych biorą udział kościelni hierarchowie. Przed podejmowaniem strategicznych decyzji dla kraju, przedstawiciele rządu konsultują się z Episkopatem (akcesja do UE). Historia Polski jest sprzęgnięta z dziejami katolicyzmu jako oficjalnej religii oraz z kultem papieża - Polaka, który stał się niekwestionowanym autorytetem moralnym. Popularność charyzmatycznego Karola Wojtyły przypominała kult gwiazdy pop. Różnica polega na tym, że papież był również teologiem i filozofem niezmiernie aktywnym podcz...   ( Pozostało znaków: 4349 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186371   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku