logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
3

Lipa! czyli Kochanowski komentuje

Brunatna nienawiść. Na marginesie "Homofobii po polsku"

Dodano: 16.12.2004, Aktualizacja: 16.12.2004

"Homofobia - czyli niechęć i agresja wobec gejów i lesbijek - stała się ostatnio przedmiotem ożywionej debaty publicznej. Atak Młodzieży Wszechpolskiej i pseudokibiców na Marsz Tolerancji w Krakowie, wydany przez Prezydenta Warszawy zakaz organizowania Parady Równości w Warszawie i wcześniejsze reakcje na akcję billboardową "Niech nas zobaczą" ujawniły, że homofobia to ważny problem polskiej demokracji." Słowa te znajdują się na okładce wydanej niedawno, ważnej także dla środowisk lewicowych, książce "Homofobia po polsku", zredagowanej przez Zbyszka Sypniewskiego i Błażej Warkockiego...

"Homofobia - czyli niechęć i agresja wobec gejów i lesbijek - stała się ostatnio przedmiotem ożywionej debaty publicznej. Atak Młodzieży Wszechpolskiej i pseudokibiców na Marsz Tolerancji w Krakowie, wydany przez Prezydenta Warszawy zakaz organizowania Parady Równości w Warszawie i wcześniejsze reakcje na akcję billboardową "Niech nas zobaczą" ujawniły, że homofobia to ważny problem polskiej demokracji." Słowa te znajdują się na okładce wydanej niedawno, ważnej także dla środowisk lewicowych, książce "Homofobia po polsku", zredagowanej przez Zbyszka Sypniewskiego i Błażej Warkockiego. Publikacja ta zbiera najważniejsze, zdaniem redaktorów, teksty publicystyczne, które ukazały się w polskiej prasie w ostatnim dziesięcioleciu, a które dotykają różnych poziomów społecznej niechęci i nienawiści wobec osób homoseksualnych. Teksty zebrano w kilka działów: od tekstów poświęconych analizie homofobicznego dyskursu publicznego (m.in. Kinga Dunin), poprzez te dotyczące debaty z lata 2002 r., jaka miała miejsce na łamach "Gazety Wyborczej" i która dotyczyła związków homoseksualnych (m.in. Jacek Kochanowski, Tomasz Żukowski), po teksty omawiające akcję Kampanii przeciw Homofobii "Niech nas zobaczą" (m.in. Paweł Leszkowicz i Joanna Mizielińska) oraz analizujące konsekwencję tzw. "wydarzeń krakowskich", czyli agresji brunatnych bojówek narodowych wspomaganych przez siły pseudokibiców przeciw marszowi gejów i lesbijek. Ponadto zebrano także artykuły dotyczące szeroko pojętej działalnoś...   ( Pozostało znaków: 6294 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186318   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Lipa! czyli Kochanowski komentuje Jacek Kochanowski
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku