logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
6

150 lat temu urodził się Arthur Rimbaud

"W piekle nie ma poezji"

Dodano: 08.12.2004, Aktualizacja: 08.12.2004

Na początku kwietnia AD 1876 do policji w Wiedniu zgłosił się pewien młody Francuz i oznajmił, że jakiś dorożkarz wykorzystał jego stan zamroczenia alkoholowego i zmęczenie, by ukraść cały zasób gotówki. Po pewnych ceregielach, niefortunnego podróżnika odstawiono na granicę i wydalono. Ów pechowy młodzian nazywał się Arthur Rimbaud, miał zaledwie 21 lat i był nikomu jeszcze nieznanym poetą...

Na początku kwietnia AD 1876 do policji w Wiedniu zgłosił się pewien młody Francuz i oznajmił, że jakiś dorożkarz wykorzystał jego stan zamroczenia alkoholowego i zmęczenie, by ukraść cały zasób gotówki wysokości 1000 franków, jak również bagaż podręczny, kapelusz, płaszcz i dokumenty, a następnie zostawił go samotnego i bezbronnego na ulicy. Po pewnych ceregielach, niefortunnego podróżnika odstawiono na granicę i wydalono. Nieszczęsny młodzieniec wędrował przez niemieckie krainy aż dotarł do Sztrasburga a stamtąd do rodzinnego miasteczka Charleville w Ardenach. Ów pechowy młodzian nazywał się Arthur Rimbaud, miał zaledwie 21 lat i był nikomu jeszcze nieznanym poetą. Oprócz garści wierszy, które ukazały się w różnych czasopismach, mógł się jeszcze pochwalić wydanym w 1873 roku w Brukseli w nakładzie 500 egzemplarzy zbiorkiem pod tytułem "Czas spędzony w piekle". Daremnie go było jednak szukać w księgarniach. Autor odebrał kilka odbitek autorskich, nie zapłacił jednak należności drukarzowi i wydawało się, że całkowicie stracił zainteresowanie muzą poezji. Ten więc Rimbaud, którego poznajemy w Wiedniu nie jest najwyraźniej owym słynnym poetą, którego pośmiertnie rozs...   ( Pozostało znaków: 5061 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186314   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
150 lat temu urodził się Arthur Rimbaud Arthur Rimbaud
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku