logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
0
12

Wielcy i niezapomniani: Jan Lechoń

Prototyp konserwatywnego homoseksualisty

Dodano: 04.10.2004, Aktualizacja: 04.10.2004

Lechoń uchodził za postać tragiczną i ten wizerunek utrzymał się właściwie do dzisiaj. Na takim odczytaniu jego biografii zaważyły liczne okresy impotencji twórczej, problemy finansowe, kompleksy, kłopoty miłosne, depresje i pierwsza próba samobójcza już w 1921 roku. Po wielkim sukcesie swojego drugiego "dorosłego" tomu wierszy "Srebrne i czarne" (1924) obezwładniony powodzeniem i legendą zamilkł na długie lata. Pośrednim tego efektem było spędzenie lat 1930-39 w Paryżu, gdzie pełnił obowiązki attache kulturalnego ambasady polskiej. Wojna i klęska Francji spowodowały przeprowadzkę do Stanów Zjednoczonych. Tam pracował w radiu i jako redaktor kilku pism, wydał też kolejne zbiory wierszy...

Właśnie ukazała się książka Beaty Dorosz o dziejach przyjaźni Juliana Tuwima i Jana Lechonia. Ta bez wątpienia ciekawa pozycja nie zmienia sytuacji na rynku - Jan Lechoń pozostaje znaną i cenioną postacią polskiego życia literackiego, która nie doczekała się pełnego opracowania życiorysu i rzetelnej biografii. Należący do grupy Skamander poeta był w okresie międzywojnia pasowany niemal na kolejnego wieszcza. Długie okresy milczenia, wieloletnia emigracja i zawirowania polityczne sprawiły, że dziś więcej uwagi poświęca się jego "Dziennikowi", który pisany w Stanach Zjednoczonych w latach 1949-56, został wydany w Londynie w okresie 1967-73, a w Polsce pojawił się dopiero na początku lat 90. Naprawdę nazywał się Leszek Serafinowicz, urodził się 13 czerwca 1899 roku. Szybko zadebiutował, jego pierwszy tomik "Na złotym polu" wyszedł, gdy miał 14 lat. Następny - "Po różnych ścieżkach" rok później. Był współtwórcą słynnego kabaretu literackiego Pod Picadorem i redaktorem pisma "Pro Arte et Studio". W 1920 roku powstał Skamander. Tak Lechonia wspominał po latach w "Alei Przyjaciół" Jarosław Iwaszkiewicz, też członek tej grupy poetyckiej: "Mówiąc swoje wiersze przeobrażał się zupełnie. Stawał się piękny. A przecież znana była jego szpetota, powiększona jeszcze w początkowej epoce naszej znajomości przez dziwaczny i zaniedbany ubiór. Ojciec Lechonia był drobnym urzędnikiem, matka nauczycielką, żyli w bardzo trudnych warunkach materialnych". Lechoń uchodził za postać tragiczną i ten wizerunek utrzymał się właściwie do dzisiaj. Na takim odczytaniu jego biografii zaważyły liczne okresy impotencji twórczej, problemy finansowe, kompleksy, kłopoty miłosne, depresje i pierwsza próba samobójcza już w 1921 roku. Po wielkim sukcesie swojego drugiego "dorosłego" tomu wierszy "Srebrne i czarne" (1924) obezwładniony powodzeniem i legendą zamilkł na długie lata. Pośrednim tego efektem było spędzenie lat 1930-39 w Paryżu, gdzie pełnił obowiązki attache kulturalnego ambasa...   ( Pozostało znaków: 8393 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186300   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wielcy i niezapomniani: Jan Lechoń Jan Lechoń
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku