logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
0
9

Książka dr Kochanowskiego: "Fantazmat zróżnicowany"

Socjologiczne studium przemian tożsamości gejów

Dodano: 22.06.2004, Aktualizacja: 22.06.2004

Nakładem wydawnictwa Universitas i dzięki dotacji Komitetu Badań Naukowych, ukazała się książka Jacka Kochanowskiego, zatytułowana "Fantazmat zróżnicowany - Socjologiczne studium przemian tożsamości gejów". Autor jest znanym socjologiem, teoretykiem kultury, publicystą (także naszego portalu) i działaczem ruchu LGBT. W latach 1999-2003, Kochanowski był doktorantem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Książka jest efektem jego pracy naukowej w tym właśnie okresie.

Nakładem wydawnictwa Universitas i dzięki dotacji Komitetu Badań Naukowych, ukazała się książka Jacka Kochanowskiego, zatytułowana "Fantazmat zróżnicowany - Socjologiczne studium przemian tożsamości gejów". Autor jest znanym socjologiem, teoretykiem kultury, publicystą (także naszego portalu) i działaczem ruchu LGBT. W latach 1999-2003, Kochanowski był doktorantem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Książka jest efektem jego pracy naukowej w tym właśnie okresie. Uprzedzając redakcyjną recenzję, przytoczmy opis, zamieszczony na internetowej stronie wydawcy: Książka zawiera rozległą analizę kulturowych aspektów seksualności i homoseksualności, wpisując się w szerokie tło przemian kulturowych i rozwoju myśli humanistycznej XX wieku. Głównym źródłem inspiracji, a zarazem przedmiotem krytycznej analizy jest dla autora myśl Michela Foucault oraz kontynuacje francuskiego poststrukturalizmu. Jacek Kochanowski przedstawia problematykę tożsamości seksualnej z perspektywy socjologicznej oraz ewolucję sposobów definiowania fenomenu homoseksualności w teorii społecznej i praktyce badawczej. Skupia się na społecznej teorii queer, jednej z awangardowych koncepcji współczesnej socjologii Zachodu, wpisującej się w szerszy paradygmat tzw. cultural studies, która zakłada obecność hetero-normy, determinującej naznaczanie i wywołującej wrogość wobec rozmaitych zachowań seksualnych. Posługując się kategorią derridiańskiej różni, a także inspirując się pracami Marii Janion, autor poddaje analizie dekonstrukcyjnej zróżNICowane światy, wewnątrz których buduje się i rozpada gejowska (nie)tożsamość. A oto fragment książki Jacka Kochanowskiego: "Socjologiczne badania nad seksualnością, włączone w szerszy projekt akademickiej refleksji nad zagadnieniami tożsamości płciowej i seksualnej, są przynajmniej od lat sześćdziesiątych jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów badawczych w tej dyscyplinie. Badania te, zapoczątkowa...   ( Pozostało znaków: 8232 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186271   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Książka dr Kochanowskiego: "Fantazmat zróżnicowany" Jacek Kochanowski
Fantazmat zróżnicowany
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku