logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
4

Lipa! czyli Kochanowski komentuje

Przyjaźń jako sposób życia

Dodano: 17.05.2004, Aktualizacja: 17.05.2004

W jaki sposób możliwa jest trwała więź pomiędzy dwoma mężczyznami lub dwiema kobietami, jaka ona powinna być, na jakich zasadach powinna się opierać, jak uczynić ją więzią pomiędzy ludźmi szczęśliwymi i spełnionymi? Nie jest przy tym rozwiązaniem najszczęśliwszym bezmyślne kopiowanie wzorców heteroseksualnych, które bardzo często najzwyczajniej w świecie się nie sprawdzają. "Przyjaźń" wydaje się być zdaniem Foucaulta słowem - kluczem, które może być pomocne w odszukaniu tego, co można nazwać gejowskim czy lesbijskim "sposobem na miłość".

"O przyjaźni jako sposobie życia" - taki tytuł ma wywiad, jakiego Michel Foucault udzielił dość krótko przed swoją śmiercią paryskiemu miesięcznikowi gejowskiemu "Gai Pied". W wywiadzie tym wielki filozof francuski i otwarty gej zaleca nam stawianie sobie pytania o to, ku jakim szczególnego rodzaju relacjom z innymi predysponuje nas homoseksualność, rozumiana nie jako jakaś stała "tożsamość" (w sensie takim, w jakim mówimy "być homoseksualistą to..."), lecz jako punkt wyjścia do poszukiwania nowych możliwości realizowania swojego człowieczeństwa. Foucault twierdzi, że tego rodzaju podstawową dla homoseksualności relacją jest przyjaźń. Zdaniem francuskiego myśliciela wielu i wiele z nas stawia sobie pytanie: w jaki sposób możliwa jest trwała więź pomiędzy dwoma mężczyznami lub dwiema kobietami, jaka ona powinna być, na jakich zasadach powinna się opierać, jak uczynić ją więzią pomiędzy ludźmi szczęśliwymi i spełnionymi? Nie jest przy tym rozwiązaniem najszczęśliwszym bezmyślne kopiowanie wzorców...   ( Pozostało znaków: 4284 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186251   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Lipa! czyli Kochanowski komentuje Jacek Kochanowski
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku