logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
3
0
15

Nowa płyta Maanamu - "Znaki szczególne"

Zespół ważny dla gejów i lesbijek

Dodano: 23.03.2004, Aktualizacja: 23.03.2004

Jedna z pierwszych maanamowych piosenek śpiewanych przez Korę to "Derwisz" opowiadający o nieszczęśliwej miłości tytułowego bohatera do "chłopca o twarzy sokoła". Autorem tekstu był Kamil Sipowicz, którego wiersze przerabiano na piosenki zanim Olga Jackowska sama zaczęła pisać. To był koniec lat 70-tych, kiedy o organizacjach czy pismach gejowsko-lesbijskich nie mogło być mowy, a władze komunistyczne utrzymywały, że tego "problemu" w Polsce nie ma, bo homoseksualizm jest wynikiem zgnilizny burżuazyjnego Zachodu...

Kora jest bez wątpienia postacią ważną dla gejów i lesbijek. W Polsce zawsze brakowało znanych osób homoseksualnych, które nie ukrywały swojej orientacji. Nie mieliśmy Oscara Wilde'a ani Gertrudy Stein, nie mamy K.D.Lang ani Jimmy'ego Somervilla. W efekcie największe zasługi w upominaniu się o prawa mniejszości seksualnych mają heteroseksualiści i - przede wszystkim - heteroseksualistki. Przed wojną byli to Tadeusz Boy-Żeleński i Irena Krzywicka, potem Zofia Kuratowska i Mikołaj Kozakiewicz, a obecnie m.in. Kinga Dunin, Maria Szyszkowska, Bożena Umińska czy Izabela Jaruga-Nowacka. Piosenkarką najczęściej wypowiadajacą się homofilnie jest natomiast Kora. W chwili, gdy ukazuje się nowa płyta Maanamu - "Znaki szczególne" warto przypomnieć wypowiedzi Kory i twórczość zespołu, który odegrał dużą rolę w życiu wielu gejów i lesbijek. Kto nie zna nieśmiertelnego "Boskiego Buenos" czy takich piosenek jak: "Kocham cię kochanie moje", "Szare miraże", "Cykady na cykladach", "Lucciola", "Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech", "Wyjątkowo zimny maj" czy "Paranoja jest goła", nie wspominając już o homoerotykach: "Derwisz", "Lipstick on the glass" i "Ty tęsknoto". Jedna z pierwszych maanamowych piosenek śpiewanych przez Korę to "Derwisz" opowiadający o nieszczęśliwej miłości tytułowego bohatera do "chłopca o twarzy sokoła". Autorem tekstu był Kamil Sipowicz, którego wiersze przerabiano na piosenki zanim Olga Jackowska sama zaczęła pisać. To był koniec lat 70-tych, kiedy o organizacjach czy pismach gejowsko-lesbijskich nie mogło być mowy, a władze komunistyczne utrzymywały, że tego "problemu" w Polsce nie ma, bo homoseksualizm jest wynikiem zgnilizny burżuazyjnego Zachodu. Wówczas "Derwisz" nie doczekał się wersji studyjnej, dopiero w 1991 roku znalazł się na pierwszej po reaktywacji płycie "Derwisz i Anioł". Od tego czasu datuje się też coraz częstsze wypowiedzi Kory wspomagające emancypację gejów i lesbijek. W swojej autobiografii "Podwójna linia życia" Kora napisała: "Nie mam nic przeciwko homoseksualistom i tzw. odchyleniom od ogólnie przyjętej normy. Jeśli mnie pociągają mężczyźni, chłopcy, to dlaczego mężczyźnie nie ma się podobać ...   ( Pozostało znaków: 9065 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186226   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Nowa płyta Maanamu - "Znaki szczególne" Maanam - Znaki szczególne
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku