logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
157
4
56

Mały wielki krok

„Płynące wieżowce” w kinach od 22 listopada

Dodano: 26.11.2013, Aktualizacja: 26.11.2013

„Płynące wieżowce” są już na ekranach kin, można je oglądać i samemu wyrobić sobie zdanie. Powoli można też przystąpić nie tylko do oceniania, ale też podsumowywania i zastanawiania się z jakim przełomem mamy w tym wypadku do czynienia. Nie ma bowiem wątpliwości, że przełom nastąpił.

- Krzysztof Tomasik - Dwa plus jeden Zacząć trzeba od samej historii. Głównym bohaterem jest Kuba (Mateusz Banasiuk), młody chłopak, który studiuje na AWF-ie i mieszka razem z matką (Katarzyna Herman) i swoją dziewczyną Sylwią (Marta Nieradkiewicz). Pewnego dnia poznaje Michała (Bartosz Gelner), po jakimś czasie spotykają się ponownie, między nimi szybko rodzi się uczucie. Komplikuje to bardzo sytuację życiową Kuby, który w końcu będzie musiał wybrać między nową miłością, a trwającą już kilka lat relacją. Jak widać z tego krótkiego opisu sytuacja jest dość prosta, podobna w gruncie rzeczy opowieść była w niemieckiej „Sile przyciągania”, która niedawno przemknęła przez polskie kina. Z tego porównania polski obraz wychodzi zwycięsko, ale najważniejsza między nimi różnica nie dotyczy fabuły czy ambicji artystycznych reżyserów, tylko kontekstu kulturowego. Tak się bowiem składa, że pierwszy NRD-owski film gejowski pod wymownym tytułem „Coming out” powstał w 1989 roku, a w Polsce pierwsze są właśnie... „Płynące wieżowce”. Ten pierwszy Prawda jest taka, że polskie kino w tematyce LGBT jest potwornie zapóźnione. Przełom emancypacyjny dokonuje się właśnie teraz, w 2013 roku i film Wasilewskiego jest tego najlepszym świadectwem. Wcześniej bywały filmy homoerotyczne („Zygfryd” czy...   ( Pozostało znaków: 5605 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194298   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku