logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
20
0
0

BENT w Teatrze Dramatycznym

Czekają wejściówki!

Dodano: 01.10.2015, Aktualizacja: 01.10.2015

Berlin lat trzydziestych. Dancingi, kabarety i kluby dla gejów mają się świetnie. Do władzy dochodzą faszyści, ale nikt jeszcze nie wie, co to oznacza. Nie interesuje to głównego bohatera sztuki Martina Shermana. Max żyje z dnia na dzień w wynajmowanych mieszkaniach, między pijaństwem, przygodnym seksem a kombinowaniem pieniędzy. Wydarzenia pewnej nocy wywrócą jego świat do góry nogami... W najbliższy piątek w warszawskim Teatrze Dramatycznym (na Scenie Przodownik) premiera spektaklu BENT - w reżyserii Natalie Rigler.

"Zdecydowałam się wyreżyserować „Benta”, ponieważ pociągają mnie sztuki, gdzie dochodzą do głosu ludzie którzy wcześniej się nie liczyli. Zawsze interesuje mnie perspektywa słabszego, outsidera" - mówi Natalie Ringler, reżyserka "Benta" Martina Shermana. "Moje pierwsze wrażenie po przeczytaniu tekstu? Poczucie, że jest to tekst niezwykle ważny. Opowiada o bolesnej historii prześladowania homoseksualistów w faszystowskich NIemczech. To jeden z tematów wciąż nieopowiedzianych, przysłonięty innymi historiami, jak np. cierpienia Żydów czy Polaków. Historia różowych trójkątów była przez lata tematem tabu, bo wielu niemieckich homoseksualistów po wojnie trafiło do więzienia. To byli ludzie niechciani, sam fakt ich istnienia był wstydem. Także dziś w pewnych kręgach homoseksualizm jest zakazany. Wciąż jako społeczeństwa nie jesteśmy, mimo deklaracji, w porządku wobec homoseksualistów. Nawet w Szwecji, gdzie zrobiono dla tolerancji bardzo dużo, sytuacja nie jest idealna. Mam wrażenie, że również w Polsce wiele się ostatnio zmieniło, ale przypadek 14-latka, który popełnia samobójstwo, bo prześladowano go i nazywano „pedałem” mrozi krew w żyłach. Uważam że czas przestać mówić o tolerancji. To jest kwestia demokracji. Społeczeństwo demokratyczne nie może wykluczać części obywateli" - dodaje reżyserka.



Premierze „Benta” towarzyszy wystawa, pokazująca historię prześladowań gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych przez nazistów. Wystawę przygotowała i udostępniła Kampania Przeciw Homofobii.

PREMIERA: 2 października, kolejne spektakle 3 i 4 października oraz 17 i 18 października.

Reżyseria: Natalie Ringler
Przekład: Rubi Birden
Scenografia/kostiumy: Aneta Suskiewicz
Muzyka: Piotr Łabonarski
Choreografia/ruch sceniczny: Wiktor Korszla
Reżyseria światła: Paweł Srebrzyński
Kierownik produkcji: Natalia Mołodowiec

OBSADA
Max: Mariusz Drężek
Rudy, Kapitan: Kamil Siegmund
Horst, Wolf: Piotr Bulcewicz
Freddie, Strażnik, Gestapowiec: Piotr Siwkiewicz
Greta, Oficer: Maciej Wyczański

KONKURS!

Mamy dla Was zaproszenia na spektakl: na 4, 17 i 18 października. Co trzeba zrobić? Wystarczy wysłać nam na maila (za pomocą formularza) tytuł swojego ulubionego filmu lub książki LGBT - z jednym zdaniem uzasadnienia (dajcie też znać który dzień spektaklu Was interesuje). Wśród nadesłanych odpowiedzi wybierzemy zwycięzców.

Na maile czekamy do soboty, 03.10.2015 roku.

Szukasz ciekawych wydarzeń LGBT i LGBT-friendly? Zapraszamy do zapoznania się z naszym QUEEROWYM ROZKŁADEM JAZDY!

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Anioł Zmysłów (?) 18.10.2015 22:44
Wybrałam się dziś na tą sztukę. Polecam. Po pierwszym akcie czułam jakiś niedosyt ale druga połowa w pełni to nadgniła zatem dla zastanawiąjących się nad tym spektaklem powiem śmiało, nie będziecie zawiedzeni :)
Anioł Zmysłów (?) 18.10.2015 22:36
Wybrałam się dziś na tą sztukę. Polecam. Po pierwszym akcie czułam jakis niedosyt ale druga połowa w pełni to nadgniła zatem dla zastanawiąjących się nad tym spektaklem powiem śmiało, nie będziecie zawiedzeni :)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku