Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
TOP Sport LGBT Profile i ogłoszenia Marsze Równości 2026 Kino LGBT Coming out
Czwartek, 04.05.2023, Aktualizacja: Środa, 01.04.2026

Rosja: para gejów prześladowana za „sianie homopropagandy - „Putin wmówił ludziom, że jesteśmy źli”

Podziel się Tweetnij Skomentuj (0)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (0)

Gela Gogishvili mieszka w Rosji, a jego partnerem jest pochodzący z Chin Haoyang Xu. Na początku kwietnia panowie zostali aresztowani przez rosyjskie władze – rzekomo za sianie „homopropagandy”. Przypomnijmy: w kraju Władimira Putina obowiązuje zakaz „homoseksualnej propagandy” wśród osób nieletnich. Kary przewidują sankcje administracyjne, grzywny oraz więzienie.

Gogishvili i Xu mieszkają razem i dzielą się szczegółami dotyczącymi swojego życia w mediach społecznościowych. Właśnie dlatego zostali zatrzymani i trafili do aresztu. Pochodzącego z Rosji pierwszego z mężczyzn wypuszczono na wolność, jednak jego partner pozostał w areszcie przez tygodnie. W tym czasie grożono mu, że zostanie deportowany do Chin. 25 kwietnia aresztowany wrócił do domu.

Gela Gogishvili udzielił wywiadu zagranicznym mediom, nagłaśniając swoje zatrzymanie i żaląc się na sytuację prawną osób LGBTQ w Rosji. Aresztowanie partnera nazwał „spankingiem na pokaz”, wykonywanym przez policję rosyjską, która zachłysnęła się władzą.

Gogishvili wywodzi się z Gruzji, lecz większość życia spędził w Moskwie. Jego rodzice to ortodoksyjni chrześcijanie o mocno homofobicznych poglądach.

Xu i Gogishvili są jednymi z najbardziej znanych blogerów rosyjskich, którzy są jednocześnie osobami queer. Pomimo pogarszających się warunków życia osób homo-, biseksualnych i transpłciowych w Rosji, panowie nie zdecydowali się na ucieczkę za granicę.

— Gdy jesteś osobą queer w Rosji, masz siedzieć cicho. Propaganda działa (...). Jeśli chcesz zostać w tym kraju, musisz pozostać cicho. Jeśli chcesz wyrazić siebie, musisz wyjechać – podkreśla Gogishvili.

Gogishvili wykazuje mocno antyrosyjskie poglądy i zaznacza, że plan działania Putina przynosi oczekiwane przez niego rezultaty. Kreml potrafi uciszyć każdego, kto sprzeciwi się reżimowi lub wojnie z Ukrainą. Bloger dodaje, że Putin celowo uczynił z osób LGBTQ „wrogów publicznych” Rosji i nastawił społeczeństwo przeciwko nim. „Wmówił ludziom, że za całe zło odpowiedzialni są geje i lesbijki”, powiedział Gogishvili w wywiadzie. „Putin ma duże poparcie wśród homofobów, osób wierzących w Boga oraz tych, dla których homoseksualność i bycie trans to grzech.”

Gogishviliemu i jego partnerowi zarzucano, że żyją w Rosji tylko po to, by demoralizować społeczeństwo i „nakłaniać” mężczyzn do homoseksualności. „Rosjanie wierzą, że bycie osobą LGBTQ to wymysł zachodu”, dodaje bloger.

Haoyangowi Xu wciąż grozi deportacja do Chin.


 

(an)

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (2)
marcin-raelian delfinux
Nie podoba mi się (13)
gabriel_angelfox barttt natt1991 roman-drobniewski jaroslaw615 nati93 blackwolfie aemstuz94 kierownik2 song1
Komentarze (0)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
blogerzy queer deportacja Gela Gogishvili Haoyang Xu homopropaganda LGBTQ Rosja Moskwa Polityka Prawo Prześladowania gejów w Rosji Rosja Społeczeństwo Władimir Putin
Powiązane
Obraz Piątek, 12.05.2017 Rosja: zatrzymano działaczy z petycją ws. Czeczenii Obraz Czwartek, 10.07.2014 Amos coveruje t.A.T.u podczas koncertu w Moskwie Obraz Środa, 12.06.2013 Rosja: Duma przegłosowała „zakaz homoseksualnej propagandy” Obraz Poniedziałek, 10.12.2012 Premier Rosji przeciwko "zakazowi homoseksualnej propagandy" Obraz Poniedziałek, 29.05.2006 Apel o poszanowanie praw gejów i lesbijek w Rosji
Inne tematy
Prezydent Nawrocki zapowiada weto ws. ustawy o statusie osoby najbliższej. Będzie projekt prezydencki? Czwartek, 28.05.2026 Prezydent Nawrocki zapowiada weto ws. ustawy o statusie osoby najbliższej. Będzie projekt prezydencki?
Transkrypcja małżeństw jednopłciowych: była radość - są problemy, niepewność i rozczarowanie Wtorek, 26.05.2026 Transkrypcja małżeństw jednopłciowych: była radość - są problemy, niepewność i rozczarowanie
Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie" Wtorek, 19.05.2026 Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie"
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się