Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Ogłoszenia Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Queeroteka
Książki Filmy LGBT
Magazyn
Artykuły Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
NOWY WYGLĄD QUEER.PL
Queer.pl Portal ludzi LGBT od 1996 roku
Menu
30 tys. Obserwuj
Logowanie Rejestracja
Wtorek, 02.01.2018 12:46

Czy będzie film o akcji "Hiacynt"?

Podziel się (1) Tweetnij Udostępnij Skomentuj (1)
Czy będzie film o akcji "Hiacynt"? Fot. za http://zboralski.cba.pl/
Podziel się (1) Tweetnij Udostępnij Skomentuj (1)

Scenariusz już jest

Marcin Ciastoń napisał scenariusz z akcją "Hiacynt" w tle - zorganizowaną akcją Milicji Obywatelskiej i służb bezpieczeństwa PRL-u w latach 1985-87, którym zwyciężył w konkursie "Script Wars". Domniema się, że w archiwach IPN i Policji może być nawet 12 tysięcy tzw. “różowych” teczek.

"Ja (imię i nazwisko), oświadczam, że jestem homoseksualistą od urodzenia. Miałem w życiu wielu partnerów, wszystkich pełnoletnich. Nie jestem zainteresowany osobami nieletnimi” - tak brzmiący dokument mieli podpisywać geje podczas akcji "Hiacynt", która z rozkazu gen. Kiszczaka została rozpoczęta w 1985 roku i trwała dwa lata. 
ZOBACZ TEŻ "Kryptonim Hiacynt" przedpremierowo w Prideshop.pl Ukazała się powieść o prześladowaniu gejów w PRL-u

"Od dawna szukałem niebanalnego tematu i poruszającej historii, więc kiedy natknąłem się na postać Waldemara Zboralskiego, aktywisty, który był jednym z założycieli pierwszego ruchu gejowskiego w Polsce, zacząłem zgłębiać jego historię. Zdałem sobie sprawę, że to środowisko, zwłaszcza z dawnych lat, nigdy tak naprawdę otwarcie i na poważnie nie zostało ukazane w polskim filmie. Zboralski, jak się okazało, był jedną z ofiar akcji "Hiacynt" i dosyć szczegółowo opowiadał w wywiadach o przebiegu przesłuchań i metodach stosowanych przez milicję. Udało mi się z nim skontaktować, udostępnił mi wiele zbieranych przez lata materiałów i ułatwił kontakty z innymi osobami" - powiedział dla Wirtualnej Polski Michał Ciastoń, zwycięzca konkursu "Script Wars". 
ZOBACZ TEŻ Wokół akcji Hiacynt Co zrobić z "rózowymi kartotekami"?

Film, o ile powstanie, nie będzie jednak dotyczyć samych wydarzeń z 1985 roku. "Scenariusz “Hiacynta” jest fikcyjną opowieścią, sama akcja "Hiacynt" stanowi ważne tło filmu, natomiast główny wątek to kryminalne śledztwo prowadzone przez młodego milicjanta, który nagle staje pomiędzy dwoma światami" - prostuje scenarzysta. 

Wiele mówi się, że cała akcja była planowana dużo wcześniej. W swoim dokładnym dochodzeniu, Ciastoń dotarł do pierwszych "różowych teczek" z 1973 roku. Andrzej Selerowicz uważa natomiast, że akcja była zaplanowana również na rok 1988, ale została zaniechana. 

W 2007 r. aktywiści Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do prokuratury o uznanie akcji “Hiacynt” za zbrodnię komunistyczną. Prokuratura nie dopatrzyła się jednak znamion czynu zabronionego - “wybór tematu spowodowany był niekorzystną sytuacją w zakresie przestępstw dokonywanych przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu homoseksualistów oraz niepełnego rozpoznania milicyjnego prostytutek homoseksualnych”. Prokuratura powołała się na “ustawowe działania” ówczesnej MO.

Na pytanie o to, jakie są szanse, że film powstanie, Ciastoń odpowiada: "«
Hiacynt» jest moim pierwszy tekstem, jednym z kilku, nad którymi obecnie pracuję. Od początku budził zainteresowanie, trafił do finału konkursu Script Pro 2016, teraz otrzymał główną nagrodę w konkursie Script Wars, dzięki temu zainteresowanie nim wzrosło. W tej chwili trwają rozmowy, które, mam nadzieję, doprowadzą do realizacji filmu".

Marcin Ciastoń jest absolwentem lingwistyki stosowanej i scenariopisarstwa. Jego scenariusz "Gorzki fiolet" znalazł się w finale "Script Pro 2016". Dzięki niemu został stypendystą międzynarodowego programu "Cross Channel Film Lab". W 2017 roku otrzymał główną nagrodę w konkursie "Script Wars" za scenariusz "Hiacynt". 

(ar)
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (19)
veganbln bi-proud salmacis niebieskiludek les-bi-honest kierownik2 fabia75 antymonit klaudyna96 bumbumcyk
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (1)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Jacek
02.01.2018 19:35 Jacek dodane przez Facebooka
Andrzej Selerowicz ma racje , w latach 1988 - 1990 r zwłaszcza w Łodzi przesłuchano i założono akta ponad 1000 [ tysiącom ] gejów w związku z morderstwami gejów przez " żula Romana " . Akta te zniknęły , większość została zniszczona , część została zawłaszczona i leży w prywatnych archiwach lokalnych Kiszczaków
cytuj zgłoś 2 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
akcja hiacynt andrzej selerowicz filmy LGBT Marcin Ciastoń prl
Powiązane
Obraz Piątek, 02.12.2016 Tajemnice różowych teczek - spotkania z autorem książki "Kryptonim Hiacynt" Obraz Czwartek, 04.08.2016 Akcja "Hiacynt" - mamy kolejne dowody! Obraz Wtorek, 17.11.2015 Selerowicz: zagadką jest to, że Hiacynt miał miejsce tylko w Polsce Obraz Poniedziałek, 17.08.2015 Spotkanie z Andrzejem Selerowiczem Obraz Wtorek, 26.05.2015 "Kryptonim Hiacynt" przedpremierowo w Prideshop.pl
Inne tematy
Organizacje komentują słowa Kaczyńskiego o małżeństwach Wtorek, 17.04.2018 Organizacje komentują słowa Kaczyńskiego o małżeństwach
Żadnych małżeństw homoseksualnych nie będzie Poniedziałek, 16.04.2018 Żadnych małżeństw homoseksualnych nie będzie
Paweł Rabiej całuje partnera na zdjęciu z Malty Czwartek, 05.04.2018 Paweł Rabiej całuje partnera na zdjęciu z Malty
Powiązane tematy grup
filmy LGBT
LGBT Polska filmy LGBT
9 Dodano: 14.04.2013 16:09
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku (30 tys.) Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2018 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Dowiedz się więcej.

Rozumiem