logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
6
0
0

Pomagamy muxes w Meksyku!

Zbiórka po trzęsieniu ziemi

Dodano: 17.10.2017, Aktualizacja: 17.10.2017

Muxes to transpłciowa społeczność w stanie Oaxaca na południu Meksyku, gdzie we wrześniu miało miejsce trzęsienie ziemi. Fundacja Trans-Fuzja namawia do solidarności i wsparcia muxes, które pamiętały i o polskiej społeczności LGBT - pod koniec listopada odbywa się tam święto, na które zaproszono Annę Grodzką.

8 września Meksyk nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,2 st. w skali Richtera. Najmocniej ucierpiało górskie miasto Juchitan, które kataklizm zamienił w gruzowisko. Trzęsienie ziemi ponownie nadeszło 19 września - z epicentrum w centralnym regionie kraju.

W związku z drugim trzęsieniem ziemi pomoc władz skupiła się przede wszystkim na stolicy kraju, Meksyku. Pomimo początkowej pomocy - mieszkańcom i mieszkankom Juchitan brakuje wszystkiego: środków higienicznych, ubrań, konserw, mleka dla dzieci, czy plandek, które w obecnie deszczowej porze roku są ludziom bardzo potrzebne do zabezpieczania resztek dobytku. Do dziś pochowano 65 osób.

Dlaczego o tym piszemy? Co roku w Juchitan odbywa się festiwal muxes - transpłciowej społeczności. Stan Oaxaca, gdzie mieści się Juchitan, to region zamieszkały przez Zapoteków, u których bardzo silny kulturowo jest matriarchat. Od kilkuset lat Zapotekowie uznawali muxes za po prostu trzecią płeć. Cieszyły się one w matriarchalnym społeczeństwie dużym uznaniem i szacunkiem. Co roku w Juchitan odbywa się wielki festiwal muxes, który ściąga setki ludzi. Pomimo tragedii - ma odbyć się także i w tym roku. Gościnią festiwalu ma być m.in. Anna Grodzka.

W obliczu kataklizmu Fundacja Trans-Fuzja zachęca do solidarności i wsparcia naszych sióstr w Meksyku i namawia do wpłat, na które czeka do 5 listopada. Wszystkie datki osobiście zawiezie do Meksyku Anna Grodzka.

Darowizny można wpłacać na konto Fundacji Trans-Fuzja w mBanku: 12 1140 1977 0000 2089 3300 1001 (w tytule przelewu jako cel darowizny prosimy podać: MUXE).
Fundacja Trans-Fuzja,
ul. Noakowskiego 10 lok. 66,
00-666 Warszawa
KRS: 0000309669

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku