logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
3
17
19

Śmierć Kacpra: znamy stanowisko Ministerstwa

...które cytuje przepisy prawa

Dodano: 11.10.2017, Aktualizacja: 11.10.2017

Jednemu z naszych użytkowników MEN udzieliło odpowiedzi na jego pytanie o działania, które podjęto, by wyjaśnić śmierć 14-letniego Kacpra oraz te, które zostaną podjęte, by uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości. Odpowiedź Ministerstwa jest co najmniej zagmatwana i niejasna, jak polskie przepisy prawa.

Nasz użytkownik zapytał w trybie udostępnienia informacji publicznej Ministerstwo Edukacji Narodowej o oficjalne stanowisko ws. samobójstwa 14-letniego Kacpra. W odpowiedzi Agnieszki Ludwin, zastępca Dyrektora Departament Wychowania i Kształcenia Integracyjnego, czytamy, że zajęły się tym odpowiednie "organy sprawujące nadzór pedagogiczny nad szkołami województwa łódzkiego". Sprawą aktualnie zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Łasku. 

Najbardziej zainteresowało nas, jak z pytaniem: "Jakie działania zamierza podjąć MEN celem przeciwdziałania homofobii i innych uprzedzeń w szkołach?" poradzi sobie MEN. Niestety jedyną odpowiedzią jest... cytat z przepisów prawa. Na wszelki wypadek cytujemy stanowisko MEN:

Minister Edukacji Narodowej w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe" wskazał, że: (...) szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności (...)".

Obowiązek szkoły dotyczący kształtowania prawidłowych postaw uczniów i wychowanków został wzmocniony w przepisach podstawy programowej. W preambule rozporządzenia zapisano, że kształcenie i wychowanie w szkole podstawowej sprzyja rozwijaniu postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów. Szkoła ma obowiązek dbania o wychowanie dzieci i młodzieży. W duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka, kształtowania postawy otwartości; przeciwstawiania się zjawiskom braku akceptacji wobec różnych mniejszości. Cele i treści z tego zakresu, uwzględniono w podstawie programowej przedmiotów, w szczególności przedmiotu Wiedza o społeczeństwie.

Ponadto w przepisach ustawy (...) wzmocniono wychowawczą funkcję szkoły poprzez szersze ujęcie w podstawie programowej zadań Wychowawczo – profilaktycznych. W cytowanej ustawie zawarto przepis mówiący o obowiązku przeprowadzania diagnozy potrzeb wychowawczych, profilaktycznych i środowiskowych danej społeczności szkolnej. Wnioski wynikające z diagnozy powinny zostać uwzględnione w działaniach programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły. Działania te powinny zostać skierowane do całej społeczności szkolnej, a więc do uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. W programie powinny być również ujęte normy w zakresie poszanowania godności drugiego człowieka, odpowiedzialności za własne decyzje i wybory, przestrzeganie praw ucznia. W działaniach programu jest także miejsce na sposoby przeciwstawiania się przejawom nieakceptacji innych ludzi. Przygotowanie i realizacja szkolnych programów nauczania i programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły jest zadaniem zarówno całej Szkoły, jak i każdego nauczyciela. Ważną rolę w jego przygotowaniu i realizacji odgrywają również rodzice.

W odpowiedzi na kolejne pytania – o to czy MEN zamierza przywrócić zapisy o obowiązku prowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach oraz co zamierza zrobić z przemocą i dyskryminację wśród uczniów, dowiadujemy się, że „w szkołach i placówkach istnieją przypadki niewłaściwych zachowań rówieśniczych wynikające z różnorodnych przyczyn", ale "wyniki ewaluacji szkół podstawowych i gimnazjów w bieżącym roku szkolnym wskazują, że zdecydowana większość uczniów czuje się w szkole bezpiecznie”.

ZOBACZ TEŻ Że miał inną orientację, że inaczej się ubiera... Samobójstwo 14-letniego Kacpra

Zapowiadane są doskonalenia nauczycieli w problematyce dyskryminacji i jej przeciwdziałania podczas szkolenia pt. „Edukator Mediatorów Rówieśniczych”. Po ukończeniu którego „Edukatorzy Mediacji Rówieśniczych (…) rozpoczną działania w szkołach na terenie całej Polski (…) Szkolenia te pozwolą na włączenie poznanych technik, metod mediacyjnych do pracy dydaktyczno-wychowawczej z młodzieżą, a tym samym przyczynią się do przeciwdziałania m.in. zjawiskom braku poszanowania lub braku akceptacji innych ludzi z powodu różnorodnych uwarunkowań”.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (19)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Podpis (?) 12.10.2017 23:55
Normalny:
Pytanie: Jak dwóch facetów weźmie ślub to skąd wiadomo kto jest mężem a kto żoną?


Nikomu ta wiedza nie jest potrzebna, a już najmniej tym dwóm FACETOM.

"Dociekliwym" proponuję poszukać sobie zajęcia absorbującego na tyle, że braknie im czasu na wtykanie nochala w cudze życia i zadawanie "dowcipnych" pytań.
Amen.
Podpis (?) 12.10.2017 23:50
Normalny:
Pytanie: Jak dwóch facetów weźmie ślub to skąd wiadomo kto jest mężem a kto żoną?
gizelle (?) 12.10.2017 22:06
Normalny:
Pytanie: Jak dwóch facetów weźmie ślub to skąd wiadomo kto jest mężem a kto żoną?


A jak facet gotuje obiady, przewija dziecko, karmi butelką, pcha wózek i czyta dziecku na dobranoc a w tym czasie kobieta pracuje w korporacji i przynosi pieniądze do domu - to kto u was jest mężem, a kto żoną?
odpis prostakowi (?) 12.10.2017 21:13
Normalny:
Pytanie: Jak dwóch facetów weźmie ślub to skąd wiadomo kto jest mężem a kto żoną?


I co wydaje Ci się że błysnąłeś intelektem? Normalny może jesteś ( co by to nie znaczyło, bo nie wiem czy wiesz, nie ma prawdziwych Polaków deal with it) ale taktu nie masz za grosz. Oczywiście że oboje są mężami.
Normalny (?) 12.10.2017 12:20
Pytanie: Jak dwóch facetów weźmie ślub to skąd wiadomo kto jest mężem a kto żoną?
gizelle (?) 12.10.2017 11:09
Znowu komuna wyziera w każdym zdaniu. Sorry - od wychowania dzieci są rodzice, a nie państwowa szkoła i państwo. Szkoła ma co najwyżej nie przeszkadzać. Nie zgadzam się na społeczeństwo ludzików wyciosanych z jednego drewna, dla których ma być: Jeden Idol (wczoraj Lenin, dziś J.P.II), jedna Ideologia, Jedna Religia, Jeden Wódz, Jedna Partia, Jednolite nauczanie, Jedna i słuszna Orientacja, a kto odstaje od reszty to go trzeba zgnoić.

W ten sposób się naucza, że róznorodność jest czymś niepożądanym w społeczenstwie, złym. Jak można gadać farmazony, że szkoła ma "kształtować postawę otwartości", skoro realizowany program jest jej zaprzeczeniem!!!!!
Andrzej   dodane przez Facebooka 12.10.2017 9:23
Dajcie Moi Internauci spokoj,zaraza toczaca sie w Polsce trwa bedzie,dotad az jej sie nie powstrzyma.Naraziezie faktem jest ze spoleczenstwo tylko mowi,niczego nie robi.MILION na ulice ,a zmieciemy PiSowska zawieruche,stac jest nas na ten krok? O ,NIE!
Linbix (21) Poznań 11.10.2017 21:11
Odpowiedź pod tytułem : wszystko gra,nic nie robimy,wszystko jest okej.A nie jest....a do tego fakt,że trzeba było wnioskować o nią w trybie dostępu do IP,bo samo MEN nabrało wody w usta
Sofia   dodane przez Facebooka 11.10.2017 20:00
Tych cweli z tej szkoky przez ,jtorych doszlo do takiego czegos powinno sie pozabijac
Sofia   dodane przez Facebooka 11.10.2017 19:59
Przeciez szkoly to ogolne gowno

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Śmierć Kacpra: znamy stanowisko Ministerstwa Fot. Facebook za: https://www.facebook.com/Ministerstwo.Edukacji.Narodowej/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku