logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
2
2

Zmiany w sieci?

Rządowa walka z fake newsami

Dodano: 24.08.2017, Aktualizacja: 24.08.2017

Rząd planuje walkę z nieprawdziwymi informacjami w Internecie - donosi dzisiejsza "Gazeta Wyborcza", która zwraca uwagę na dwa, kontrowersyjne wg prawników i ekspertów, zapisy w projekcie. Jeden z nich mówi, że wydawca nie może "ograniczać ani w jakikolwiek inny sposób utrudniać dostępu" do swych usług. Czy zasadnym jest więc pytanie, co w przypadku treści homofobicznych?

Dzisiejsza "jedynka" "Gazety Wyborczej" straszy tytułem "PiS bierze sieć". O co chodzi? O projekt, który powstaje w Ministerstwie Cyfryzacji i ma dotyczyć walki z nieprawdziwymi informacjami w sieci. 
ZOBACZ TEŻ Minister Streżyńska: związki partnerskie dotyczą istotnych spraw ludzkich Zaskakujące słowa minister w rządzie PiS?

Najwięcej kontrowersji w siedmiostronicowym dokumencie, do którego dotarli dziennikarze, wzbudza zapis, dotyczący tego, że wydawca nie może "ograniczać ani w jakikolwiek inny sposób utrudniać dostępu" do swych usług, jak i ograniczać lub utrudniać "dystrybucji przekazanych do rozpowszechniania komunikatów lub rzeczowych wypowiedzi". Jeżeli dojdzie jednak do wspomnianego "ograniczania", "poszkodowany" może iść do sądu 24-godzinnego i domagać się przywrócenia treści. Jak tłumaczą to eksperci? "To ograniczenie możliwości moderowania wypowiedzi internautów i zakaz blokowania lub usuwania komentarzy pod materiałami medialnymi na podstawie autonomicznej decyzji usługodawcy" - mówi dla Wyborczej prawniczka, dr Gabriela Bar.

Eksperci zwracają też uwagę, że nowe zapisy mogą dotyczyć przede wszystkim Facebooka (w projekcie znalazł się też zapis, że serwisy i portale muszą podlegać polskiemu prawu, nawet jeżeli siedzibę mają gdzie indziej). W ostatnim roku z serwisu dwukrotnie zniknęły strony prowadzone przez narodowców, co szerokim echem odbiło się w mediach.
ZOBACZ TEŻ Facebook bez narodowców a LGBT Żałosna Logika o wolności słowa

Przestrzeganiem nowych zasad ma zajmować się KRRiTV. Projekt ma trafić do konsultacji we wrześniu. Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska, odniosła się dziś do tekstu "Gazety Wyborczej" na Twitterze.


(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
shingao (31) Szczecin 24.08.2017 12:31
Gwarantowana wolność słowa? Jestem za. Bo rozumiem, że zostanie zniesiony przepis "chroniący uczucia religijne", który to poważnie ogranicza wolność słowa.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Zmiany w sieci? Anna Streżyńska, fot. za: Facebook
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku