logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
17
0

Rasistowskie i homofobiczne żarty niemieckiego komisarza?

Günther Oettinger przeprasza

Dodano: 08.11.2016, Aktualizacja: 08.11.2016

Skandal w niemieckiej (i unijnej) polityce? Unijny komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, Günther Oettinger, przeprosił za szeroko komentowane w Niemczech rasistowskie, seksistowskie i homofobiczne wypowiedzi. Polityk żartował z niemieckiej liberalnej polityki i mówił m.in., że brakuje tylko obowiązkowych małżeństw jednopłciowych.

Pod koniec października wywodzący się z CDU Oettinger przemawiał podczas imprezy organizacji przedsiębiorców AGA w Hamburgu. Niemieckie media szeroko komentowały jego przemówienie, podczas którego żartował z niemieckiej liberalnej polityki, sugerował, że kobiety zajmują wyższe stanowiska dzięki kwotom, Chińczyków nazwał "skośnookimi" i żartobliwie "straszył" obowiązkowymi małżeństwami jednopłciowymi.Słowa polityka dużym echem odbiły się nie tylko u naszych zachodnich sąsiadów. Niemieckiego polityka skrytykował i wezwał do przeprosin m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker. "Byłem zszokowany tym, co powiedział w temacie homoseksualistów. Osobiście uważam, że to nie były jego poglądy. Jest liberalnym mężczyzną w kontekście spraw społecznych, więc byłem bardzo zaskoczony" - powiedział Juncker w rozmowie z belgijskim dziennikiem "Le Soir".

Parę dni temu na stronie KE pojawiło się oświadczenie Oettingera, w którym tłumaczy, że jego przemówienie było spontaniczne i szczere oraz miało na celu "przebudzenie publiczności". Jeśli niemiecka polityka będzie koncentrować się na obniżeniu wielu emerytalnego, podwyższaniu emerytur itd., nikt nie powinien być zaskoczony, jeśli przegramy globalna batalię o konkurencyjność. To samo dotyczy całej Europy. Musimy zdwoić nasze wysiłki zamiast drzemać na sofie. Musimy ustalić właściwe priorytety w demokratyczny i wyważony sposób. W moim przemówieniu podałem pewne przykłady (i jeszcze raz przepraszam, jeśli moje słowa wywołały złe emocje)" - napisał Oettinger.
ZOBACZ TEŻ Niemcy: minister sprawiedliwości obiecuje równość małżeńską Co na to Angela Merkel?

Przypomnijmy, że w Niemczech walka o równość małżeńską wciąż trwa. I chociaż poparcie dla małżeństw jednopłciowych w niemieckim społeczeństwie wynosi ponad 70 proc., kwestia ta jest blokowana przez polityków. W zeszłym roku rzecznik Angeli Merkel mówił, że "małżeństwa jednopłciowe nie są celem tego rządu".

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Rasistowskie i homofobiczne żarty niemieckiego komisarza?   credits CC BY 3.0 Fot. Jacques Grießmayer, za: wikimedia.org
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku