Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
TOP Sport LGBT Profile i ogłoszenia Marsze Równości 2026 Kino LGBT Coming out
Piątek, 13.02.2015, Aktualizacja: Środa, 01.04.2026

Nikt tak pięknie nie mówił o tożsamości jak Laura Bispuri

Podziel się Tweetnij Skomentuj (3)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (3)

Festiwal Filmowy Berlinale 2015

Film o transpłciowości zachwyca na festiwalu filmowym Berlinale 2015.

Festiwal filmowy Berlinale co roku skupia największe osobowości światowego kina i przedstawia niezwykłe produkcje kinowe. W tym roku głośno zadebiutował film "Sworn Vergin", który jak głoszą plotki prawdopodobnie zostanie uhonorowany Złotym Niedźwiedziem, jedną z największych nagród filmowych na świecie.

Debiut Laury Bispuri opowiada o dziewczynie pochodzącej z górskich terenów Kanun koło Kosowa, gdzie od ponad 200 lat funkcjonuje skrajnie patriarchalna społeczność, a władzę utrzymują jedynie mężczyźni-hodowcy kóz.
W tym układzie, kobieta nie posiada żadnych praw, jej jedyną predestynacją jest rodzenie dzieci i zajmowanie się gospodarstwem. Dlatego bohaterka filmu Hana, grana przez zjawiskową Alby Rohrwarchel, rezygnuje ze swojej kobiecości, na rzecz niezależności i przejmuje rolę syna w rodzinie. Hana, przyjmuje męskie imię Mark i wypiera się swojej kobiecej strony.

Janusz Wróblewski, komentator tegorocznego Berlinale dla Polityki, napisał o filmie : "Laura Bispuri buduje dramat odzyskiwania utraconej kobiecości w serii retrospekcji, tworząc uniwersalną, poetycką metaforę ludzkiej kondycji skrępowanej niewidocznymi więzami obyczajowości, plemiennych nakazów, rodzinnych zobowiązań. Robi to wyjątkowo umiejętnie, świadomie i szczerze.(...)To zdumiewająca odyseja. Wielkie, wspaniałe kino. Gorzkie, zarazem nostalgiczne lustro, w którym może się przejrzeć każdy wrażliwy człowiek".



(ng)
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (93)
charlotte-greys palonasi plomba metempsycho okipok-werr no_nie evil-punk neyritii enigma djordji
Nie podoba mi się (3)
the_undertaker looking4love90
Komentarze (3)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
06.08.2015 2:38 Joanna
Szanowni Państwo, to nie jest film gender, to nie jest film o transpłciowości we współczesnym rozumieniu ... a Kanun to prawo zwyczajowe a nie teren górski... miłej lektury i to z gatunku "przyswojenia wiadomości choćby minimalnych" ;) : https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziewica_Kanunu
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
19.02.2015 13:41 ula
Książka Elviry Dones "Vergine Giurata" została wydana po polsku z przedmową-wywiadem z autorką przeprowadzonym przez Karolinę Bielenin-Lenczowską, zajmującą się tym tematem. http://dodoeditor.pl/pl/swoimi-sciezkami/4-zaprzysie(...)734.html
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
16.02.2015 12:27 bulszit
Pierwszy raz spotkałam się z tym genderowym zjawiskiem w dokumencie "Trzecia płeć", jestem bardzo ciekawa tego filmu. Zajawka sprawia bardzo dobre wrażenie!
cytuj zgłoś 0 0
Redakcja Queer.pl
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT+
Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT+, założony w 1996 roku.
queer.pl
TAGIWięcej
Alba Rohrwacher Berlinale festiwal filmowy Film Sworn Virgin Janusz Wróblewski kino Kosowo Kultura Laura Bispuri patriarchat Społeczeństwo
Powiązane
Obraz Poniedziałek, 20.02.2017 Holland wraca ze Srebrnym Niedźwiedziem Obraz Poniedziałek, 12.06.2006 Dni Równości: festiwal filmowy trwa do czwartku Obraz Środa, 22.02.2012 Starszym dziękujcie, świateł nie gaście! Obraz Poniedziałek, 24.01.2011 Na kulawym naszym wózku Obraz Czwartek, 07.02.2008 Teddy Award podczas festiwalu Berlinale
Inne tematy
Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie" Wtorek, 19.05.2026 Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie"
Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu? Sobota, 16.05.2026 Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu?
Eurowizja 2026: Finlandia faworytem bukmacherów. Jakie szanse ma Polska? Piątek, 15.05.2026 Eurowizja 2026: Finlandia faworytem bukmacherów. Jakie szanse ma Polska?
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się