Matki osób homoseksualnych, po raz pierwszy w najnowszej historii Polski, zaapelowały w Sejmie o zmianę prawa, które chroniłoby osoby LGBT przed mową i przestępstwami z nienawiści. Wielu uczestników konferencji zorganizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii zwracało uwagę na niecodzienny charakter tego wydarzenia.
Przyczyną do spotkania były 11 urodziny KPH i konferencja
Przestępstwa z nienawiści na tle homofobii. Standardy ochrony prawnej w Polsce i na świecie z udziałem Judy i Dennisa Shepard.
Poseł Robert Biedroń (Ruch Palikota) otwierając konferencję ubolewał nad nieobecnością Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina oraz Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz. Podkreślił, że jedynie przy wsparciu władzy wykonawczej uda się w Polsce pokonać problem mowy nienawiści.
- Uważam, że państwo Judy i Dennis Shepard mogą stanowić dla Polaków największą inspirację. Zarówno dla tych wszystkich, którzy nie zgadzają się na brak prawa regulującego życie osób LGBT, jak i dla osób walczących wszelkimi formami nienawiści - powiedziała, otwierając konferencję, Marszałkini Sejmu Wanda Nowicka, która objęła konferencję honorowym patronatem.
Zaproszeni na konferencję państwo Shepard opowiedzieli historię morderstwa swojego syna, jak i również podkreślili, że Polska powinna jak najszybciej wprowadzić prawo chroniące osoby LGBT przed mową i przestępstwami na tle nienawiści. Zauważyli, że
homoseksualiści są częścią społeczeństwa, której należą się takie same prawa, jak całej reszcie.Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka INP Pan, dokonała przeglądu standardów międzynarodowych i wybranych przykładów z prawa krajowego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści na tle homofobii. - Nie istnieje w prawie międzynarodowym ugruntowany standard jak ma to miejsce w przypadku przestępstw na tle rasowym, etnicznym, narodowościowym i religijnym. Jednocześnie stwierdziła, że Unia Europejska nie nakłada ograniczeń na państwa członkowskie w zakresie stanowienia prawa antydyskryminacyjnego ze względu na orientację seksualną. Przypomniała, że oficjalne stanowiska ONZ zachęcają poszczególne państwa do skorygowania obowiązującego prawa. Przywołała również orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z lutego 2012 roku, które dotyczyło szwedzkiej sprawy mowy nienawiści. Trybunał po raz pierwszy bardzo wyraźnie i jednoznacznie stwierdził, że w zakresie mowy nienawiści orientacja seksualna jest taką samą przesłanką jak dyskryminacja związana z tradycyjnym katalogiem nietolerancji.
Konkretne przykłady przestępstw i mowy nienawiści w Polsce podała Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.
Prawie 40% osób doznało w ciągu ostatnich dwóch lat przemocy na tle orientacji homoseksualnej. W 67% były to zaczepki słowne, agresja słowna. W 50% poniżanie, ośmieszanie, obrażanie. 47% - rozpowszechnianie negatywnych opinii na temat danej osoby. - Zapytaliśmy również naszych badanych, czy osoby doznające takiej przemocy zgłaszały to na policję. W 90% przypadków to zdarzenie nie zostało zgłoszone - powiedziała Makuchowska. Przyznała również, że wśród środowiska LGBT panuje przekonanie o bezradności polskiego wymiaru sprawiedliwości. Podała również propozycje organizacji pozarządowych odnośnie zmiany prawa.
Najważniejszym punktem konferencji, nie przewidzianej w programie, był
wstrząsający apel jednej z matek osób homoseksualnych. Ze względu na wagę tych słów - po raz pierwszy wypowiedzianych w polskim parlamencie, publikujemy szerokie fragmenty:
Gdyby nie okoliczności, z powodu jakich tu jesteśmy, powiedziałabym, że jestem szczęśliwa i zaszczycona, że znalazłam się w tak zacnym gronie. Jednak nie mogę tego powiedzieć, ani potwierdzić, ponieważ sprawa, dla których jesteśmy tu jest hańbą współczesnego społeczeństwa. Homofobia. Przemoc. Agresja. Nietolerancja. Mowa nienawiści. Oto powody naszego spotkania. Witam państwa Judy i Dennis Shepard. My, rodzice, wyrażamy państwu głębokie współczucie i nosimy ogromny żal z powodu tragicznej śmierci waszego syna Matthew. Nie ma takich słów, aby wyrazić ból rodzica po stracie dziecka. Pytam społeczeństwo świata: dlaczego zginął młody człowiek, Matthew? Przykazanie mówi - nie zabijaj. I nie ma wyjątków. Powiedziane jest - miłuj bliźniego swego i nie ma wyjątków. Pytam społeczeństwo - zginął, bo kochał inaczej? Bo kochał miłością niewinną? A kim jest społeczeństwo? To my wszyscy! Apeluję do społeczeństwa, a w Polsce to jest 90 procent katolików. Zacznijmy od siebie. Powiedziane - nie zabijaj, więc nie zabijaj. Powiedziane jest: miłuj, więc miłuj. Nie proszę o prawa dla naszych dzieci, bo te są im dane od zarania dziejów i ich poczęcia. Apeluję! Nie ustanawiajcie praw, które dyskryminują i pozwalają zabijać choćby słowem. Nie respektujcie ślepo ustanawianych praw wcześniej przez ludzi, których wśród nas nie ma. Już nie żyją. Zweryfikujcie je. Apeluję o przestrzeganie naturalnych praw do życia, miłości i równości. A od siebie powiem, że ja matka syna geja oświadczam, że nie będę przestrzegać i respektować praw, które godzą w życie i godność mojego syna. (...) Kochamy nasze dzieci miłością bezwarunkową. Jestem katoliczką i słyszę jak społeczeństwo i władze kościoła krzyczą: Bóg nie kocha naszych dzieci. A ja pytam, kiedy im to powiedział i czekam na odpowiedź. Bo mnie każdego dnia mówi: nie zostawiaj swojego dziecka. Bądź z nim. Kiedy mi to mówi, to modlę się o to, żeby mój syn był bezpieczny. Katolicy - czy wasz Bóg jest inny od naszego? (...) My matki mówimy społeczeństwu świata: możecie nas zamykać w gettach mentalnych. Możecie zabijać w imię naszych praw. Możecie ustanowić nowe prawa dyskryminujące. To możecie! Jednak nigdy nie uda się wam uwięzić i zniszczyć miłości. To prawa ustanowione przez społeczeństwo świata zabiło syna państwa Shepard. Ale ich miłości do niego nie! Wciąż ona trwa i dzięki niej tutaj z nami są. Kochamy cię Matthew!
Poseł Robert Biedroń przypomniał, że Sojusz Lewicy Demokratycznej i Ruch Palikota wniosły do Sejmy projekty nowelizacji kodeksu karnego, który miałby zostać uzupełniony o przestępstwa na tle orientacji seksualnej, płci, wieku i niepełnosprawności. Do tej pory projekt przebywa w podkomisji ds. zmian w kodyfikacjach karnych.
Na zakończenie konferencji dr Hanna Machińska z Biura Informacji Rady Europy przypomniała, że organy Unii Europejskiej rekomendują państwom przyjęcia prawa chroniącego przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią na tle homoseksualności.
(ag)
Rozmowa z Judy i Dennisem Shepardami