Prawdziwe piekło na Ziemi to nie Parady Równości, w których uczestniczą dzieci, waginy na kiju, czy tęczowe msze, a to co dzieje się za naszymi oknami. Może warto wziąć pod uwagę, że nie ma obecnie ważniejszego tematu, który w dużej mierze jest także tematem praw człowieka i który nasi politycy ignorują tak samo, jak walkę o nasze prawa. A jako społeczność LGBT mamy już doświadczenie w społecznych rewolucjach. Wykorzystujmy je i wspierajmy także młodzież, bo za chwilę będzie za późno.
Świat ma swojego Donalda Trumpa, my mamy Andrzeja Dudę. Mamy polityków, którzy powtarzają wciąż, że "Polska węglem stoi", a cały ten temat kryzysu klimatycznego to zmyślony problem znudzonej młodzieży z bogatszej klasy średniej. Tylko, że nie. Wystarczy chwila, by znaleźć dokumenty, które mówią jednym głosem: jest bardzo źle i jeśli teraz czegoś nie zrobimy to za chwilę nie będzie czego ratować. Zestawienie kilku znajdziecie na dole tego tekstu.
Naukowcy nie mają wątpliwości: mamy 11 lat, żeby ograniczyć emisję dwutlenku węgla, bo inaczej zmiany będą nieodwracalne. Kończy się też cywilizacja, jaką znamy: w 2017 roku 15 tys. naukowców z całego świata opublikowało list otwarty do ludzkości, w którym podkreślają, że w porównaniu z latami 90. o 26 proc. spadła ilość wody pitnej, przypadającej na jednego mieszkańca, a o 29 proc. spadła liczba ssaków, gadów, płazów, ptaków i ryb. Tu już nie chodzi tylko o różnorodność, ale o przetrwanie.
No dobrze, zapytacie, ale co to ma wspólnego z LGBT? Oprócz tego, co chyba dla wszystkich jest jasne, że to kwestia także naszego i naszych dzieci życia, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
1. Kryzys klimatyczny nie interesuje polityków, więc wolą straszyć społeczeństwo LGBT
Doskonale to widać na przykładzie naszego kraju. W momencie, gdy organizacje, aktywiści, instytucje grzmią na alarm - u nas wciąż łatwiej straszyć LGBT niż katastrofą klimatyczną, bo przecież o LGBT każdy ma zdanie. Denialistom coraz trudniej jest jednak udawać, że problemu nie ma, bo wszyscy coraz dotkliwiej odczuwamy na własnej skórze zmiany klimatu. Co więc najłatwiej zrobić? Antagonizować, wykorzystywać niewiedzę i strach ludzi, dzielić. Jesteśmy do tego świetną ofiarą. Także dlatego w naszym interesie powinno być mówienie głośne o tym, że czas działać ws. kryzysu klimatycznego.
2. Kryzys klimatyczny to przede wszystkim nadchodzący kryzys humanitarny
Jeśli wydawało nam się, że braki wody to jakaś odległa przyszłość to po tym, co ostatnio wydarzyło się w Skierniewicach nie powinno być wątpliwości, że tak nie jest. Ludzie będą szukać nie tylko schronienia, ale przede wszystkim zasobów. W Polsce to temat wciąż niezbadany, ale wiemy z badań w USA, że wśród bezdomnej młodzieży LGBT stanowią nawet 40 proc. Jako społeczność wiemy, jak to jest zostać bez domu, być wykluczonym, być wyrzuconym na margines społeczeństwa. Słyszeliście np. o ruchu ACT UP w latach 80.? Wobec bierności polityków w kontekście kryzysu AIDS aktywiści wzięli sprawy w swoje ręce. Wyszli na ulice, przykuwali się do barierek, blokowali urzędy. Hasłem ACT UP było: Cisza=Śmierć. Tak bardzo dziś nie lubiany opór ma sens, niestety często już w obliczu największego kryzysu. Popatrzmy chociaż na Extinction Rebellion i ich działania.
Dzielmy się naszym doświadczeniem organizowania się, ale też wspierajmy. Bo o tym, że wśród ludzi uciekających z miejsc, gdzie nie będzie się dało już żyć będą też ludzie LGBT chyba nie muszę wspominać?
3. Kryzys klimatyczny wymaga rewolucji społecznej, którą wiemy jak zrobić
W tym roku obchodzimy ważną rocznicę dla ruchu LGBTQ: 50 lat temu zaczęły się zamieszki w Stonewall Inn w Nowym Jorku, które sprawiły, że ludzie wyszli na ulicę, pokazując się, domagając się praw i szacunku. W ciągu 50 lat udało się wiele, chociaż walczymy dalej. Dzielmy się swoim doświadczeniem aktywizmu w niesprzyjających warunkach i z trudnym społecznie tematem z młodzieżą i aktywistami klimatycznymi. Angażujmy się.
Wiemy, jak tworzyć społeczności, jak dbać o siebie nawzajem, jak się organizować. Pokażmy jak zadbać o planetę.
Do poczytania:
Nauka dla przyrody
Podstrona ONZ na temat kryzysu klimatycznego
Podstrona Parlamentu Europejskiego o walce z kryzysem klimatycznym
Materiały na stronie Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)
Materiały na stronie Earth Strike
Do zaangażowania:
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Strajk dla Ziemi - Earthstrike PL
Extinction Rebellion Polska
Nauka o klimacie
Obóz dla klimatu
w 1850 liczba ludnosci siegała niecałe 2 mld
a klimat był cieplejszy na ziemiach polski kilka milionów lat temu dlatego mamy te słynne złoża węgla
nie od dizś wiadomo że nie tkóe lodowce sie kurcza a niektóre sie wydłużają tak było jest i będzie
polecam właczyć myślenie własne a nie to co zachód mówi