Fragment nowego wydania "Gejerel" Krzysztofa Tomasika - książka już w sprzedaży
Do sprzedaży trafiło nowe - poprawione i poszerzone - wydanie książki Krzysztofa Tomasika "Gejerel. Mniejszości seksualny w PRL-u". Autor miał do swojej dyspozycji reportaże, zapomnianą literaturę, akta spraw sądowych, wypowiedzi autorytetów i polityków, a także pamiętniki i listy. Dzięki temu powstał wyczerpujący reportaż o życiu osób nieheteroseksualnych w PRL-u. Zachęcamy do przeczytania fragmentu wznowionego wydania.
Warszawski Ruch Homoseksualny był pierwszą polską organizacją, która w schyłkowym PRL-u chciała na szeroką skalę działać na rzecz mniejszości seksualnych. Pozostali nieformalną grupą, ponieważ próby rejestracji zostały utrącone przez ówczesną władzę. Historię starań WRH o legalizację prześledził Krzysztof Tomasik w poszerzonym wydaniu „Gejerelu”, które właśnie ukazało się na rynku.Mimo realnych osiągnięć Warszawski Ruch Homoseksualny był krytykowany przez część własnej społeczności. Maciej, bohater reportażu z tygodnika „Wprost” z 1988 roku, mówił autorowi tekstu: „Ogarnia mnie pusty śmiech, gdy słyszę o próbach zarejestrowania w Polsce towarzystwa gejów. To niemożliwe, a poza tym jak oni się do tego zabierają! Tyłem do kamery? Czy to nie absurdalne, że faceci, którzy chcą, żeby społeczeństwo ich zaakceptowało, kryją swoje twarze i swoje nazwiska? To wszystko, co oni robią, jest niewiarygodne. Hucpa, i tyle!”. Maciej nawiązuje do programu telewizyjnego Halszki Wasilewskiej Rozmowy intymne, w którym na przełomie 1987 i 1988 roku jako reprezentanci Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego udział wzięli Waldemar Zboralski i Jarosław Taran, siedząc tyłem do kamery. Sam Maciej jednak również występuje w reportażu „Wprost” anonimowo, dodatkowo zamieszczono pod nim adnotację, że „imiona i wszystkie szczegóły, które pozwoliłyby zidentyfikować bohaterów tekstu, zostały zmienione”.
Walka z AIDS zamiast homoseksualizmuPróba rejestracji działającego od 1987 roku Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego to właściwie cała epopeja, którą można prześledzić dzięki dokumentom zachowanym w Instytucie Pamięci Narodowej. „Wniosek o rejestrację nowego stowarzyszenia”, wystosowany przez Sławomira Starostę, Jarosława Tarana i Waldemara Zboralskiego wpłynął do Wydziału Społeczno-Administracyjnego Ur... ( Pozostało znaków: 7713 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.