Kilka słów o wyborach
Przed nami seria wyborów: samorządowych, europejskich, prezydenckich i parlamentarnych. Sytuacja nie jest za wesoła, wprawdzie w ostatnich sondażach coś drgnęło, ale siły progresywne, które mogłyby stanowić ofertę polityczną dla osób LGBTQIA+ wciąż w tych sondażach zajmują albo ostatnie miejsca, albo wręcz ich w nich nie ma. Co robić? Podpowiedzi trzeba szukać w doświadczeniach dawnej opozycji PRL-owskiej i słynnym haśle Jacka Kuronia: „Nie palcie komitetów. Zakładajcie własne!”. Wtedy odnosiło się to do akcji podpalania budynków komitetów (miejskich czy wojewódzkich) Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. A dziś?
- Jacek Kochanowski - Dziś w ogromnym stopniu polska polityka jest zakładniczką kolejnych wybryków rządzącej partii. Jest to w jakimś stopniu usprawiedliwione: trzeba zabierać głos i protestować, walczyć z tym wszystkim, co wyprawiają kaczyści, niszcząc demokrację i państwo prawa.
Ale musi temu towarzyszyć propozycja pozytywna, realny program na czasy „po PiS-ie”, wizja tego, jakiego państwa chcemy, w jakim kierunku mają zmierzać polskie sprawy.
Szczególnie jest to istotne w przypadku sił postępowych, progresywnych: odsunięcie ugrupowania Kaczyńskiego od władzy może stworzyć klimat dla wprowadzenia ważnych dla naszej społeczności rozwiązań. Skrajnie konserwatywny PiS może obudzić elektorat, który chce żyć w państwie otwartym, tolerancyjnym, szanującym prawa człowieka i demokrację. Musimy być na to przygotowani.Taką ofertę prezentują dziś oczywiście przede wszystkim partie lewicowe. Razem, Zieloni, Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza, Społeczeństwo Fair Anny Grodzkiej czy Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej - wszystkie te partie i organizacje przedstawiają progresywny program dla Polski, obejmujący także takie kwestie, jak równość małżeńską czy przynajmniej związki partnerskie, prawne uregulowanie sytuacji osób transpłciowych, ochronę praw mniejszości, walkę z mową nienawiści, edukację na rzecz tolerancji itp. Myślę, że Sojusz Lewicy Demokratycznej, choć... ( Pozostało znaków: 5846 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.