logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
16
1
25

Jak mamy udowodnić, że jesteśmy gejami?

Problemy uchodźców LGBT

Dodano: 27.02.2017, Aktualizacja: 03.03.2017

Geje i lesbijki, którzy uciekają z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, szukają schronienia w Europie, USA i Kanadzie. Liczą na nowe, lepsze życie. Na pewno bez strachu. Chcą czuć się swobodnie i nie bać się wyrażać tego, kim naprawdę są. Okazuje się, że asymilacja nie jest prosta, a droga do zdobycia statusu uchodźcy – męczarnią. W świecie, w którym to temat, który dzieli, przychodzi czas, kiedy powinniśmy wysłuchać tych, którzy musieli uciekać.

Problem z uchodźcami LGBT staje się coraz bardziej medialny. Aktualnie Wielka Brytania musi zmierzyć się z krytyką, albowiem gejom z Afganistanu odmówiono azylu - a całą sprawę opisuje "The Guardian". Muszą teraz wrócić do swojego kraju, w którym za ich orientację seksualną grozi nawet kara śmierci. „Będziemy musieli udawać, że jesteśmy hetero…” – mówią gazecie. Sprawie przyglądają się już media z całego świata. Heather Barr z Human Rights Watch komentuje sprawę: „Ta decyzja to frazes „Wracajcie skąd przybywacie, udawajcie i powodzenia”. Ale życie w ciągłym kłamstwie i strachu, że ktoś może się domyślić, dowiedzieć… Instytucja azylu jest po to, by takie osoby chronić przed tym, co może ich spotkać”. Urząd wskazuje, że rząd afgański nie wydał zgody na jakąkolwiek egzekucję ze względu na orientację seksualną, Talibowie nie są już zagrożeniem i geje mogą „spokojnie” żyć w Kabulu. Jednak takie stanowisko jest niezgodne z postanowieniami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak zauważają eksperci, sytuacja w Afganistanie nie uległa zmianie, jeżeli chodzi prawa społeczności LGBT. Społeczny ostracyzm i prawne zakazy powodują, że życie tam jest nieznośne i nieprzyjemne. Jakiekolwiek przejawy odmienności mogą skończyć się tragicznie – nawet śmiercią. To kastowe społeczeństwo, podzielone również ze względu na różne wyznania islamskie. Wśród Pasztunów dodatkowo panuje zwyczaj bacha bazi, formy pederastii, kulturowo akceptowanej. To powoduje traumy i poważne zaburzenia psychiczne. W przypadku Stanów Zjednoczonych sprawa komplikuje się w związku z nowymi przepisami wprowadzonymi przez administrację Donalda Trumpa. Zaka...   ( Pozostało znaków: 7020 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 199154   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Jak mamy udowodnić, że jesteśmy gejami? Subhi Nahas, fot. za: Twitter
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku