logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
263
3
7

Czułe przyjaciółki Marii Antoniny

Dociekanie prawdy

Dodano: 22.04.2016, Aktualizacja: 22.04.2016

Maria Antonina jest tą postacią, która zawdzięcza wieczną pamięć nie tyle, co swoim osiągnięciom, ale wydarzeniom, które działy się wokół niej – Rewolucja Francuska to tylko wisienka na torcie całej serii zdarzeń, które doprowadziły Marię Antoninę do pamięci wiecznej (nie)chwały. Czas w końcu obnażyć prawdziwe oblicze tej austriackiej Arcyksiężniczki. Zmyć z niej fale kłamstw i plotek, które przetrwały próbę czasu i nawet dzisiaj wydają się dla wielu prawdziwe. Pozostaje jednak aspekt niewyjaśniony, ten najbardziej intymny – relacje międzyludzkie.

- Sandra Stempniewska - Wszyscy wiemy, jak Maria Antonina skończyła swój żywot – wiemy, że było to pod ostrzem gilotyny. O uszy obija nam się również to, że kazała głodnemu ludowi jeść ciastka. Wróćmy zatem do początków tej historii. Małżeństwo Marii Antoniny i Ludwika Augusta zostało zaaranżowane przez króla Francji Ludwika XV i Cesarzową Austrii Marię Teresę. Małżeństwo miało załagodzić trwający od lat konflikt pomiędzy tymi dwoma krajami. Maria Antonina nie była lubiana na dworze francuskim ze względu na swoje pochodzenie. Nazywano ją pogardliwie l'autrichienne – Austriaczka, ale poza tym chienne oznaczało w języku francuskim "sukę". Mimo to udało jej się nawiązać kilka wartościowych przyjaźni, a lud uwielbiał swoją nową Delfinę. Małżeństwo nie uchodziło jednak za udane. Czternastoletnia Maria Antonina i szesnastoletni Ludwik August nie skonsumowali swojego małżeństwa podczas nocy poślubnej i przez kolejne osiem lat. Obarczano za to Marię Antoninę, uznając ją za zimną kobietę niezdolną wzbudzić namiętności w swoim mężu. Problem tkwił jednak w schorzeniu Ludwika Augusta, który miał stulejkę, po zabiegu udało się już nie tak młodej parze spłodzić pierwszego potomka, córkę Marię Teresę. Ostatecznie mieli czworo dzieci, dwóch chłopców i dwie dziewczynki, z czego tylko Maria Teresa przeżyła Rewolucję Francuską. Niedługo po przybyciu Antoniny na dwór wersalski, młoda Delfina poznała starszą o kilka lat wdowę po rozpustnym księciu de Lamballe – Marię Luizę de Lamballe. Kobiety połączyła głęboka przyjaźń, której nie oszczędzono złośliwych uwag. Uważano, że delfina, a później już Królowa Francji, spędza zbyt wiele czasu z dobroduszną księżniczką. Dostrzegano rodzące się między kobietami uczucie znacznie wykraczające poza zwykłą przyjaźń. Co za gesty o tym znaczyły? Nie było w nich nic szczególnego: całowały się w policzki, czasem niewinnie w usta, trzymały za r...   ( Pozostało znaków: 8171 )
Sandra Stempniewska Autor: Sandra Stempniewska studentka Animacji Kultury na Uniwersytecie Zielonogórskim Autorka powieści "3 płatki kamelii" wydanej nakładem wydawnictwa Novae Res. Redaktorka portalu wzielonej.pl, publikowała także na łamach magazynu "Imperium Kobiet". Współpracuje z Regionalnym Centrum Animacji Kultury, dla którego przygotowuje relacje z Ponoworocznych Konfrontacji Teatralnych. Zainteresowana zagadnieniami związanymi z seksualnością człowieka i promowaniem edukacji seksualnej. Na co dzień pracuję w księgarni i pracuje nad badaniami związanymi z ludzką seksualnością.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197200   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czułe przyjaciółki Marii Antoniny Maria Antonia, autor: Jean-Baptiste Gautier Dagoty
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku