logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
92
2
10

Sprawa naszego małżeństwa jest papierkiem lakmusowym

Rozmowa z Jakubem Urbanikiem

Dodano: 27.10.2015, Aktualizacja: 27.10.2015

"Bez względu na to jakie rozstrzygnięcie zapadnie, to ja myślę sobie, że i tak wygraliśmy wszyscy" - mówi w rozmowie z nami dr Jakub Urbanik. W środę poznamy wynik rozprawy dra Urbanika, któremu polscy urzędnicy nie wydali zaświadczenia o możliwości zawarcia ślubu za granicą.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy taki przypadek w naszym kraju: w Europejskim Trybunale Praw Człowieka jest już skarga Tomasza Szypuły na polskie urzędy stanu cywilnego, które nie chciały wydać mu potrzebnego do małżeństwa za granicą zaświadczenia. Podobna sytuacja spotkała dra Urbanika, który z prof. José Luisem Alonso Rodriguezem jest w związku od 11 lat. Prawnik zaskarżył urzędników, powołujących się na konstytucyjną zasadę ochrony małżeństwa i rodziny jako związku kobiety z mężczyzną. Sprawa znalazła się w Sądzie Okręgowym - dr Urbanik wskazuje na uchybienia Sądu Rejonowego i chce, by sąd drugiej instancji zadał Trybunałowi Sprawiedliwości UE tzw. pytanie prejudycjalne: związane ze stosowaniem prawa unijnego, w tym przypadku o swobodnym przepływie osób. W środę poznamy wynik rozprawy. Jak Pana oczekiwania, przewidywania co do środowego wyroku? Dr Jakub Urbanik: Ja oczywiście oczekuję rozstrzygnięcia dla siebie pozytywnego, czyli negatywnego dla Urzędu Stanu Cywilnego – po to też poszedłem do sądu. Przy czym ta sprawa jest dla mnie interesująca nie tylko dlatego, że jest moją własną sprawą, ale też interesuje mnie naukowo: jestem prawnikiem, którego interesują sposoby sankcjonowania przez państwo związków ludzi i cała ta sprawa jest doświadczeniem naukowym. Jest też drugi poziom, mój osobisty, czyli przede wszystkim potrzeba zawarcia związku: dobrze by było mieć chociaż częściową ochronę prawa hiszpańskiego. Jesteśmy ze sobą na tyle długo, że wynikają z tego różne konsekwencje i powikłania. Myślę sobie również, że jestem uprzywilejowany, bo doświadczam ...   ( Pozostało znaków: 6728 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196547   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Sprawa naszego małżeństwa jest papierkiem lakmusowym Jakub Urbanik, fot. za: facebook.com/artykulosiemnasty
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku