logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
129
0
6

"Niniejszym oświadczam, że jestem homoseksualistą od urodzenia..."

Przeczytaj fragment książki o akcji "Hiacynt"

Dodano: 27.07.2015, Aktualizacja: 06.08.2015

Jesienią będziemy obchodzić 30. rocznicę akcji "Hiacynt" - z tej okazji, nakładem wydawnictwa Queermedia w maju ukazał się beletrystyczny debiut Andrzeja Selerowicza o Hiacyncie właśnie. Tylko u nas - fragment książki!

W latach 1985-1987 Milicja we współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa przeprowadziła akcję, polegającą na zbieraniu danych o polskich homoseksualistach. Gejów aresztowano, przesłuchiwano i zakładano im teczki. Dziś mówi się, że założono 11 tys. teczek - ich los jest nieznany. Pod koniec maja, nakładem wydawnictwa Queermedia swoją premierę miała książka Andrzeja Selerowicza o akcji "Hiacynt". Jako świadek historii Andrzej Selerowicz powraca wspomnieniami do tamtych czasów i tworzy niezwykłą opowieść o poszukiwaniu drogi do wolności i równości. Kryptonim "Hiacynt" w QUEEROTECE Kryptonim "Hiacynt" w PRIDESHOP.PL - Obywatel Wieczorek Zdzisław, syn Mariana? - funkcjonariusz MO z trudem odczytywał zaspanym głosem formularz wezwania. Klatka schodowa w bloku na Mokotowie ciągle jeszcze tonęła w późnojesiennych ciemnościach. Szósta rano w listopadowy poranek to przecież głęboka noc, a żarówkę znów ktoś ukradł. - Proszę z nami na komendę! - O co chodzi? - Zdzisiek zapinał wciągnięte pospiesznie spodnie i wpychał w nie poły koszuli. W ostatniej chwili chwycił ją z poręczy krzesła, gdzie teraz smutno wisiała góra od piżamy. Starał się być opanowany i nie okazywać zdenerwowania, ale w głowie przebiegały mu dziesiątki potencjalnych powodów, którym mógł zawdzięczać poranną wizytę stróżów porządku. - Dowie się obywatel wszystkiego na miejscu. Proszę się pospieszyć. Pod czujnym wzrokiem milicjantów założył buty i kurtkę, z wieszaka wziął kapelusz. Zamknął drzwi mieszkania i posłusznie podreptał za dwójką mundurowych. Postanowił już o nic nie pytać; był przekonany, że wkrótce całe nieporozumienie się wyjaśni. Nie przypominał sobie, żeby ostatnio znalazł się w jakiejkolwiek dwuznacznej sytuacji i w konsekwencji teraz mieć do czynienia z milicją. Był całkowicie pewien, że o jego homoseksualizmie nadal nikt nic nie wie. Wiele wysiłku kosztowało go to ukrywanie się, ale jako nauczyciel i dyrektor szkoły nie mógł sobie pozwolić na wzbudzanie żadnych podejrzeń. No, może sąsiadka coś dostrzegła, bo zawsze podglądała przez judasza, kiedy odwiedzał go Jurek. W szkole jednak krył się bezbłędnie - przynajmniej tak mu się wydawało. Musiał jednak przyznać, że w jego liceum niektórzy uczniowie stawali się całkiem ład...   ( Pozostało znaków: 9555 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196277   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku