logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
233
2
19

Witaj w klubie

Nowa odsłona kina o AIDS

Dodano: 14.03.2014, Aktualizacja: 14.03.2014

Czy dwadzieścia lat po „pierwszej fali” filmów o AIDS nadchodzi druga? Trzy Oscary dla „Witaj w klubie” mogą to właśnie zwiastować.

- Krzysztof Tomasik - Ta historia jest tak bardzo filmowa, i to w hollywoodzkim stylu, że aż dziw, że dopiero teraz została przeniesiona na ekran. W tym roku mija dwadzieścia dwa lata od śmierci Rona Woodroofa, butnego Teksańczyka, który w połowie lat 80. dowiedział się, że ma AIDS i zostało mu 30 dni życia. Postanowił nie dać się, z Meksyku przywiózł leki niezatwierdzone jeszcze w USA, a z czasem stanął na czele klubu osób z HIV, omijając w ten sposób zbyt powolne i często nieskuteczne procedury oficjalnego leczenia w Stanach Zjednoczonych. Oto Ron W filmie pierwsza scena to ekspozycja w której poznajemy głównego bohatera (Matthew McConaughey). Jest rok 1985, właśnie umarł Rock Hudson. Ron pracuje jako elektryk, ale przede wszystkim uwielbia rodeo. Nie wygląda zbyt zdrowo, ale nie powinno to dziwić biorąc pod uwagę jego tryb życia polegający na korzystaniu całymi garściami z alkoholu i narkotyków. Właśnie na używki oraz prostytutki idą zarobione pieniądze. Kiedy dowiaduje się, że choruje na AIDS, pierwszą reakcją jest zaprzeczenie, po prostu nie przyjmuje tego do wiadomości, bo to „choroba pedałów”. Zweryfikuje swoje podejście, gdy jednym z objawów będzie impotencja. „Witaj w klubie” jest przede wszystkim opowieścią o przemianie. Ron zamienia się z lekkoducha w buntownika, który...   ( Pozostało znaków: 5542 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194578   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku