logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
15.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
85
4
3

Pierwsza taka gwiazda!

Mae West (1893-1980)

Dodano: 06.12.2013, Aktualizacja: 06.12.2013

Trudno dziś objaśnić jej fenomen, osiemdziesiąt lat po największych sukcesach Mae West. W latach 30. XX wieku pod wieloma względami była wyjątkowa. Jako pierwsza stała się symbolem seksu dobiegając czterdziestki, miała niezwykły wpływ na filmy w których występowała, otwarcie poruszała kwestię seksualności, bardzo wcześnie zaczęła też podejmować temat homoseksualizmu. W USA stała się bohaterką kilkudziesięciu książek, jedna z nich ukazała się właśnie po polsku.

- Krzysztof Tomasik - 17 sierpnia minęła 120. rocznica urodzin Mae West, a 22 listopada była 33. rocznica jej śmierci. W Polsce nigdy nie cieszyła się taką sławą, jak w Stanach Zjednoczonych, ale ukazała się u nas niedawno pierwsza biografia poświęcona aktorce, zatytułowana po prostu „Mae West”. Autorką jest Charlotte Chandler, która krótko przed śmiercią przeprowadziła szereg rozmów z gwiazdą, stały się one podstawą książki i z pewnością są jej największą wartością. Biografię Chandler można polecić wszystkim pragnącym dowiedzieć się czegoś więcej o Mae West, chociaż rozczarowuje dość powierzchowne potraktowanie fenomenu gwiazdy. Wiekowa aktorka przedstawia oficjalną wersję swojego życia, gdzie nie ma miejsca na pomyłki, zmarnowane szanse, starość czy choroby. Otrzymujemy wręcz bajkową opowieść o pięknej dziewczynie, która zawsze chciała być aktorką, zaliczała kolejne szczeble kariery, a jej szczytem okazał się sukces w Hollywood połączony ze sławą i pieniędzmi. Wiadomo jednak, że nie mogło być tak prosto. Baby Mae Naprawdę nazywała się Mary Jane West, ale nie podobał się jej „ogonek” w imieniu, dlatego zamieniła je na Mae. Urodzona się w nowojorskim Brooklynie 17 sierpnia 1893 r. już jako kilkulatka zadebiutowała na scenie i szybko odkryła, że to jest praca, która daje jej największą satysfakcję: „Wsłuchiwałam się w oklaski przeznaczone wyłącznie dla mnie, wiedziałam, że publiczność naprawdę mnie kocha i nie zamieniłabym tego miejsca na żadne inne. Nigdzie nie czułam się bezpieczniej niż na scenie. A szczególnie zależało mi na reflektorze punktowym, świecącym pełnym blaskiem wprost na mnie”. Jako dziecko i nastolatka jeszcze nie była gwiazdą, po prostu obok wielu innych występowała w wodewilach. W teatrze zdobyła warsztat i przekonanie, że kariera jest najważniejsza. Nawet młodzieńczy ślub z Frankiem Wallance, partnerem ze sceny, był tylko epizodem. Nie miała jeszcze siedemnastu lat i całe wydarzenie określiła jako pomyłkę, chwilową słabość. Małżonkowie szybko się rozstali,...   ( Pozostało znaków: 8692 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194326   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku