Dzień Wychodzenia z Ukrycia
Z okazji „Coming Out Day” czyli Dnia Coming Outu (11 października) pokusiliśmy się o mały historyczny remanent, czyli poczet polskich publicznych coming outów.
Z okazji „Coming Out Day” czyli Dnia Coming Outu (11 października) pokusiliśmy się o mały historyczny remanent, czyli poczet polskich publicznych coming outów.
Coming out, czyli ujawnienie homo-, bi- czy transseksualności, to proces kluczowy dla emancypacji – przerwanie milczenia i zaznaczenie swego istnienia. Osoby LGBT w Polsce ujawniają się coraz częściej i coraz łatwiej, ale długa droga przed nami do równości, a więc do stanu podobnego, jakim cieszą się heterycy i heteryczki, którzy robią coming outy swobodnie, nawet specjalnie nie zdając sobie z tego sprawy.
W coming oucie nie chodzi o mówienie o sprawach łóżkowych, chodzi o mówienie o swej seksualnej tożsamości – to dwie różne kwestie. Czyjeś stwierdzenie „jestem gejem” nie mówi nic o jego życiu seksualnym, bo „być gejem” to nie to samo, co „uprawiać gejowski seks”.
Publiczne coming outy mają szczególne znaczenie, bo mają wymiar nie tylko osobisty, ale również kulturowy, społeczny i polityczny. Zmieniają postawy.
To właśnie w dużej mierze dzięki osobom wymienionym poniżej sytuacja osób LGBT w Polsce polepsza się, a uprzedzenia wobec osób LGBT są mniejsze.
1989 – JERZY NASIEROWSKI (aktor i pisarz)
Znany aktor, który w 1973 r. wraz ze swoim kochankiem trafił do więzienia. Tam zaczął pisać powieści i sztuki teatralne, nie pozwolono mu jednak publikować pod własnym nazwiskiem, więc książki wydawał jako Jerzy Trębicki. W 1989 r. ujawnił prawdziwe nazwisko, pod którym napisał m.in. bestseller „Nasierowski, ty pedale, ty Żydzie”.
1989 – SŁAWOMIR STAROSTA (piosenkarz i działacz, wydawca)
W 1989 r. pierwsze piosenki szerokiej publiczności zaprezentował Balkan Electrique tworzony przez Fiolkę Najdenowicz i Sławomira Starostę – do dziś jedynego wyoutowanego polskiego piosenkarza. Starosta wcześniej był działaczem Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego, a po rozwiązaniu zespołu skupił się na działalności w porno-biznesie, zarówno jako wydawca czasopism, jak i producent filmów. Jest również właścicielem kultowego klubu Fantom.
1990 – MAREK BARBASIEWICZ (aktor)
Ceniony aktor teatralny i filmowy w 1990 roku powiedział w jednym z wywiadów, że jest gejem. Zarówno przed, jak i po coming oucie zdarzało mu się grać homoseksualistów na ekranie („Magnat”, „Ballada o Januszku”, „Deborah”).
1995 – dziewczyny z programu „Na każdy temat”
Mary Sobielska, Monika Komoda i Małgorzata Rawińska wystąpiły w polsatowskim talk-show „Na każdy temat”, prowadzonym przez Andrzeja Wojciechowskiego. Po raz pierwszy polskie lesbijki pojawiły się w polskiej telewizji z odkrytymi twarzami, podpisane własnymi imionami i nazwiskami.
1996 – ROBERT BIEDROŃ (polityk i działacz)
Publiczny coming out Biedronia nie był spektakularny: 20-letni działacz wyoutował się w lokalnej prasie w Olsztynie, gdzie studiował. Pięć lat później założył Kampanię Przeciw Homofobii. W zeszłym roku został – jako pierwszy wyoutowany gej – posłem RP. Dziś jest chyba najbardziej rozpoznawalnym gejem w Polsce i najważniejszą twarzą emancypacji LGBT.
1998 – IZABELA FILIPIAK (pisarka)
Znana... ( Pozostało znaków: 12872 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.