logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
17
0
2

Hidźry, waria i inne dziewczyny z sąsiedztwa

"Queer a islam" w księgarniach

Dodano: 18.05.2012, Aktualizacja: 18.05.2012

Homoseksualista przegląda prasę o modzie i urodzie, także kobiecą, oraz plotkarską i dotyczącą wystroju wnętrz i gotowania. Ponadto ma co najmniej jedną sztukę markowej odzieży, a także ogląda paznokcie z oddali, by jak najlepiej ocenić ich kształt i ogólny wygląd. Z kolei heteroseksualistę łatwo rozpoznać po zainteresowaniu prasą komputerową oraz po tym, że zupełnie nie interesuje go wygląd paznokci ani marki ubrań – to cytat z jordańskiego internetowego magazynu LGBT „My.Kali”. Analizę portalu przedstawia Małgorzata Grzegorek w zbiorowej pracy naukowej „Queer a islam” pod redakcją Katarzyny Górak-Sosnowskiej. Książka właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Smak Słowa. To bardzo interesująca pozycja pełna informacji zaskakujących, czasem wręcz nie do uwierzenia. Ale też i takich, które brzmią trochę swojsko, jak ta cytowana powyżej. Znamy te stereotypy, prawda?

Homoseksualista przegląda prasę o modzie i urodzie, także kobiecą, oraz plotkarską i dotyczącą wystroju wnętrz i gotowania. Ponadto ma co najmniej jedną sztukę markowej odzieży, a także ogląda paznokcie z oddali, by jak najlepiej ocenić ich kształt i ogólny wygląd. Z kolei heteroseksualistę łatwo rozpoznać po zainteresowaniu prasą komputerową oraz po tym, że zupełnie nie interesuje go wygląd paznokci ani marki ubrań – to cytat z jordańskiego internetowego magazynu LGBT „My.Kali”. Analizę portalu przedstawia Małgorzata Grzegorek w zbiorowej pracy naukowej „Queer a islam” pod redakcją Katarzyny Górak-Sosnowskiej. Książka właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Smak Słowa. To bardzo interesująca pozycja pełna informacji zaskakujących, czasem wręcz nie do uwierzenia. Ale też i takich, które brzmią trochę swojsko, jak ta cytowana powyżej. Znamy te stereotypy, prawda? Pedicure i Kylie w samolocie Jeszcze jeden cytat z tekstu o „My.Kali” - tym razem porady magazynu, jak gej może spędzać czas w trakcie podróży samolotem: Aby umilić sobie lot, można na przykład zrobić sobie małą sesję pedicure, nałożyć maseczkę w toalecie samolotu (gdy dozwolone jest odpięcie pasów), obejrzeć telewizję (jeśli jest dostępna) lub posłuchać najnowszego albumu Kylie Minogue. Po prostu… kamp – aż trudno się oburzyć. Grzegorek konkluduje, że jordański magazyn poświęca dużo miejsca tematyce związanej ze stylem życia, nie zauważając różnicy w sytuacji gejów i lesbijek w Jordanii i np. w USA czy we Francji. Jednocześnie jednak w kwestii coming outu doradza wyoutowanie się „wewnętrzne” – czyli bycie w Jordanii sobą tylko przed samym sobą. Wylicza przy tym środki ostrożności, które należy stosować, by homoseksualna orientacja nie wyszła na jaw (np. należy kasować wszelkie smsy czy mejle wskazujące na to, że ich nadawca lub odbiorca to gej). Czy temu należy się dziwić? Chyba nie bardzo. Generalnie rzecz ujmując, sytuacja gejów i lesbijek w kulturze muzułmańskiej jest dużo gorsza niż u nas, czyli w kulturze chrześcijańskiej – a właściwie coraz mniej chrześcijańskiej a coraz bardziej laickiej. Notabene, symptomatyczne, że mamy polskie opracowanie „Queer a islam”, a nie doczekaliśmy się na razie opracowania „Queer a chrześcijaństwo”. Hmmm… Uważaj, bo pokażą ci genitalia! Praca jest podzielona na dwie części. Pierwsza – to analiza historyczna, druga zajmuje się współczesnością. Obie mają szero...   ( Pozostało znaków: 10279 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187099   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku