logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
161
0
16

Hermafrodyta ze złotem olimpijskim

Stanisława Walasiewicz (1911-1980)

Dodano: 29.04.2011, Aktualizacja: 23.08.2016

Była jedną z najsłynniejszych sportsmenek międzywojnia. Jej męski wygląd budził emocje i prowokował plotki. Rozdarta między Polską i Stanami Zjednoczonymi, znana pod dwoma różnymi imionami i nazwiskami. W kwietniu minęła 100 rocznica urodzin Stanisławy Walasiewicz.

Polski ruch LGBT ciągle pozostaje na etapie szukania swoich reprezentantów wśród głośnych nazwisk osób homoseksualnych z przeszłości, tymczasem istnieje także potrzeba odnalezienia znanych postaci nienormatywnych płciowo. Jeśli chodzi o zjawisko obojnactwa, a więc posiadania zarówno męskich, jak i żeńskich narządów płciowych (inne nazwy to hermafrodytyzm i interseksualizm) mieliśmy przynajmniej jedną słynną przedstawicielkę tej grupy wśród polskich sportowców - lekkoatletkę Stanisławę Walasiewicz. Szybka emigracja Choć nazywano ją Stanisława, na chrzcie otrzymała imię Stefania. Walasiewicz przyszła na świat 3 kwietnia 1911 roku we wsi Wierzchownia. Zaledwie trzy miesiące później jej rodzice wraz z nowo narodzoną córką, jak wiele rodzin wówczas, wyemigrowali za chlebem do USA. Ojciec był tam robotnikiem w stalowni Cleveland, a matka zajmowała się domem, wkrótce na świat przyszły młodsze siostry Stasi: Zosia i Klara. W szkole Stasię zarejestrowano jako Stellę Walsh, szybko odkryto też jej talent sportowy, znakomicie grała w koszykówkę i baseball, przede wszystkim jednak osiągała znakomite wyniki w biegach. Być może wzięłaby udział już w igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, ale nie posiadała niezbędnego do startu obywatelstwa amerykańskiego i ukończonych 21 lat. Choć wychowała się w Stanach, czuła się Polką. Pod koniec lat 20. zaczęła kursować między Polską a Ameryką. Trenowała w kobiecej drużynie Grażyna Warszawa, zaproponowano jej występowanie w polskich barwach. Wielka popularność w kraju zaczęła się w 1930 r., gdy na Światowych Igrzyskach Kobiet Walasiewicz zajęła pierwsza miejsca w biegach na 60, 100 i 200 m. Wówczas po raz pierwszy zdo...   ( Pozostało znaków: 7123 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186985   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Hermafrodyta ze złotem olimpijskim Stanisława Walasiewicz
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku