logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
84
11
16

Wywiady Repliki: Michał Zygmunt

z Młodzieży Wszechpolskiej na lewicę

Dodano: 07.02.2011, Aktualizacja: 07.02.2011

Rozmowa z Michałem Zygmuntem, pisarzem, m.in. o jego ostatniej książce "Lata walk ulicznych", o byciu w... Młodzieży Wszechpolskiej, o polityce, polskim środowisku LGBT

Prawy do lewego Rozmowa z Michałem Zygmuntem, pisarzem, m.in. o jego ostatniej książce "Lata walk ulicznych", o byciu w... Młodzieży Wszechpolskiej, o polityce, polskim środowisku LGBT W twojej nowej powieści „Lata walk ulicznych” gej mierzy się z polską transformacją ostatnich 20 lat. Wielość jego doświadczeń – erotycznych, zawodowych, politycznych, towarzyskich – przyprawia o zawrót głowy. To moje prywatne rozliczenie z własną młodością, własnym pokoleniem. Z polskością, która uwiera mnie literacko od lat, nie dając spokoju. On nazywa się Marek Polak nieprzypadkowo, prawda? To polski everyman. Mógłby się urodzić wszędzie tam, gdzie mieszka niedowartościowana inteligencja. Polski everyman – gejem. Nowość. Jakim tam gejem! To sfrustrowana kryptociota. Uzależniona od seksu, przez własną seksualność zdefiniowana, ale niezdolna do samoakceptacji. Aż się prosiło o taką postać - homoseksualisty żyjącego w ukryciu, pod maską nienawiści do świata kryjącego nienawiść do siebie. Poznałem takich wielu. Świetnie reprezentują polskość. Tą książką rozliczam także polską neoliberalną, konserwatywną teraźniejszość. Nie podoba ci się ona? Nie może mi się podobać, bo nie uważam prawa jednostki do nieopanowanego bogacenia się za naczelne prawo człowieka. Marek Polak jest typową ofiarą neoliberalizmu, na którym w ogóle geje tracą, bo wobec nieobecności Żydów - tradycyjnych wrogów numer jeden - są następni na liście. Jak ktoś zarabia psie pieniądze, a kuszony jest ciągle nową plazmą albo wakacjami w tropikach, musi nienawidzić. Pedałów nienawidzić najłatwiej. Gdzie w tym neoliberalizmie jest ruch LGBT i ty sam? Polski ruch LGBT jest na początku drogi, walczy o przeniesienie mieszczańskiego wzorca małżeństwa na pary homo. To istotny cel, całym sercem go popieram, ale nie powinien to być punkt docelowy. Wywrotowy potencjał homoseksualności należy wykorzystać do wytworzenia alternatywy dla rodzinnej hetero/homonormy, która jest dla mnie czymś koszmarnym. To w małżeństwach rodzi się przemoc, tam jest najwięcej przypadków pedofilii, tam też tkwi ostoja represywnego stosunku do seksualności. A ja sam? Jest we mnie niezgoda na rzeczywistość, ale i silny indywidualizm. Jeśli walczę, to o wielość narracji w polskiej polityce i kulturze. Aktywistą – wbrew pewnym elementom życiorysu – nie byłem. Wbrew którym elementom życiorysu? Jako nastolatek, a później student, byłe...   ( Pozostało znaków: 10124 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186962   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wywiady Repliki: Michał Zygmunt Michał Zygmunt
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku