logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
93
2
13

Wywiady IS: Antoni Romanowicz

Być gejem 30 lat temu

Dodano: 08.12.2010, Aktualizacja: 08.12.2010

Wywiad z Antonim Romanowiczem, autorem książki "Nie znany świat", powstałej w latach 80. opowieści o życiu polskich gejów w tamtych czasach.

Na ile bohaterowie i fabuła „Nie znanego świata” to fikcja, a na ile zapis o autentycznych wydarzeń? Tam jest trochę fikcji, natomiast w dużym procencie to są sytuacje w których uczestniczyłem, widziałem, podsłuchiwałem. Tak jak pisałem w zakończeniu książki, w zasadzie każdy tam występujący bohater ma swój pierwowzór. Przedstawiasz typowo męskie środowisko. Nie ma ani jednej lesbijski. Prawdę mówiąc to z lesbijkami się nie zetknąłem. Tak jakby ich w ogóle nie było. W lokalach też nie? Nie było lokali stricte gejowskich, tylko miejsca spotkań, o których wtajemniczeni wiedzieli. W Sezamie bywały takie dwie przyjaciółki o których się mówiło, że są ze sobą. Bardzo rozrywkowe, jedna mężatka, z Lublina, zawsze miała pieniądze, bo mąż był jubilerem. Kiedyś coś im odbiło i pojechały taksówką do Warszawy, na kawę do Hotelu Forum. Jedna z nich miała na sobie futro z norek, ale zrobiło się ciepło, więc wychodząc rzuciła do prostytutek: „Kurwy-żebraczki, macie tu paletko na zimę”, rzuciła je i wyszła. Takie opowieści o nich chodziły. Okładka książki to rysunek pokazanych tyłem nagich mężczyzn, którzy się przytulają. W zasadzie chodziło mi, żeby ta okładka była jednoznaczna, ale chyba przegiąłem. To był błąd. Dlaczego? Weź taką książkę i czytaj w przedziale pociągu czy w autobusie. Teraz to jest możliwe, ale wtedy? Problem zaczynał się już na poziomie zakupu, potem owijano ją w gazety, żeby okładka nie zdradzała czytającego. Tło jest fioletowe, teraz to jest kolor lesbijek. A wtedy właśnie fioletowy uchodził za kolor gejów. Fiolet funkcjonował t...   ( Pozostało znaków: 6779 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186947   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku