logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
3
14
8

Życie i śmierć parady w Belgradzie

Relacja ze stolicy Serbii

Dodano: 14.10.2010, Aktualizacja: 14.10.2010

Niedzielną paradę równości w Belgradzie - drugą w historii tego kraju - zaatakowały radykalne bojówki. Portal gazeta.pl informował, że ponad 100 osób aresztowano, było wielu rannych. Kilkugodzinne zamieszki przeniosły się nawet z centrum do innych dzielnic miasta. Skandowano "Śmierć homoseksualistom". W użyciu były cegły, kamienie, koktajle Mołotowa, wybijano szyby w sklepach, podpalano samochody. Słychać też było nacjonalistyczne pieśni i... strzały. - To naprawdę smutny dzień dla Serbii - powiedział minister obrony Dragan Sutanovac. Prezydent Serbii Boris Tadic potępił "wandalizm" i obiecał, że ekstremiści zostaną aresztowani i ukarani

Niedzielną paradę równości w Belgradzie – drugą w historii tego kraju - zaatakowały radykalne bojówki. Portal gazeta.pl informował, że ponad 100 osób aresztowano, było wielu rannych. Kilkugodzinne zamieszki przeniosły się nawet z centrum do innych dzielnic miasta. Skandowano „Śmierć homoseksualistom”. W użyciu były cegły, kamienie, koktajle Mołotowa, wybijano szyby w sklepach, podpalano samochody. Słychać też było nacjonalistyczne pieśni i… strzały. - To naprawdę smutny dzień dla Serbii - powiedział minister obrony Dragan Sutanovac. Prezydent Serbii Boris Tadic potępił "wandalizm" i obiecał, że ekstremiści zostaną aresztowani i ukarani. W najbliższych dniach Inna Strona opublikuje relację z tegorocznej belgradzkiej parady naszego serbskiego przyjaciela – Petara Mitrića. Tymczasem zamieszczamy tekst Petara o belgradzkich paradach opublikowany w zeszłym roku w „Replice”. Pierwsza próba zorganizowania parady gej/les w Belgradzie miała miejsce w 2001 r. – niedługo po odsunięciu Milosevica od władzy, gdy Serbów, w tym również tych o nieheteroseksualnej orientacji, ogarnęła euforia budowania demokratycznego społeczeństwa. Działacze LGBT z zapałem zabrali się za otwieranie nowego rozdziału ...   ( Pozostało znaków: 5104 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186931   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Życie i śmierć parady w Belgradzie Pierwsza parada w Belgradzie, 2001 rok
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku