logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
86
11
24

Lepiej być (nie) może?

Badanie CBOS o postawach wobec gejów i lesbijek

Dodano: 07.07.2010, Aktualizacja: 07.07.2010

Co czwarty Polak zna jakiegoś geja lub lesbijkę, jedna trzecia uważa, że środowiska LGBT powinny mieć prawo do manifestacji publicznych, 45 proc. popiera pomysł związków partnerskich – tak wyglądają wyniki najnowszego badania CBOS o postawach Polaków wobec gejów i lesbijek

Co czwarty Polak zna jakiegoś geja lub lesbijkę, jedna trzecia uważa, że środowiska LGBT powinny mieć prawo do manifestacji publicznych, 45 proc. popiera pomysł związków partnerskich – tak wyglądają wyniki najnowszego badania CBOS o postawach Polaków wobec gejów i lesbijek. 24 proc. ankietowanych twierdzi, że zna geja lub lesbijkę, co w porównaniu z badaniami z lat 2005 i 2008 jest znacznym postępem (wtedy odpowiednio 16 proc. i 15 proc.). Znajomość ta jest częstsza u ludzi młodszych (25-34 lat), wykształconych, zamieszkałych w większych miastach. źródło: CBOS, "Postawy wobec gejów i lesbijek", 95/2010, str. 1 30 proc. uważa, że środowiska LGBT powinny mieć prawo do manifestacji publicznych, 64 proc. jest temu przeciwna, podobnie ze stosunkiem ankietowanych do publicznego okazywania swojego sposobu życia przez pary jednopłciowe – 29 proc. za, 64 proc. przeciwko. Wynik ten i tak jest o parę punktów lepszy w odniesieniu do lat 2005 i 2008, kiedy poparcie Polaków dla publicznych manifestacji mniejszości oscylowało wokół 20 proc. Zapewne nie bez znaczenia pozostaje tu fakt zakazanej parady w Warszawie i w Poznaniu w 2005 roku oraz późniejszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Trybunał stwierdził, że władze Warszawy naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka zakazując Parady Równości, a tym samym skierował uwagę społeczeństwa nie tylko na problem wolności zgromadzeń, ale w ogóle na mniejszości seksualne w Polsce. Wyniki te zwłaszcza są interesujące w kontekście zbliżającej się wielkimi krokami Europride w stolicy. Praca CBOS zapytał Polaków także o ich zdanie na temat możliwej dyskryminacji zawodowej środowi...   ( Pozostało znaków: 6963 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186902   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Lepiej być (nie) może? Kraków, Marsz Równości, fot. R. Oliwa
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku