logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
14.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
79
1
12

Podsumowanie 2009 - Polska

Będzie lepiej, bo gorzej już było

Dodano: 30.12.2009, Aktualizacja: 30.12.2009

Wydaje się, że rok 2009 nie był przełomowy dla społeczności LGBT w Polsce, choć trudno z całą pewnością stwierdzić, czy któreś z wydarzeń mijającego roku nie zapisze się w historii ruchu. Teraz nie pozostaje nic innego, jak spróbować ocenić ostatnie dwanaście miesięcy i zastanowić się, które dziedziny zasługują na szczególną uwagę. ..

Wydaje się, że rok 2009 nie był przełomowy dla społeczności LGBT w Polsce, choć trudno z całą pewnością stwierdzić, czy któreś z wydarzeń mijającego roku nie zapisze się w historii ruchu. Teraz nie pozostaje nic innego, jak spróbować ocenić ostatnie dwanaście miesięcy i zastanowić się, które dziedziny zasługują na szczególną uwagę. Polityka Bez zmian. Premier Donald Tusk takimi "bzdurami" jak dyskryminacja kobiet czy prawa mniejszości seksualnych nie ma zamiaru się zajmować, podobnie jak wyznaczona przez niego Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania - Elżbieta Radziszewska. Partia rządząca, jeśli już kwestię homoseksualizmu porusza, to nic dobrego z tego nie może wyniknąć, czego przykładem projekt ustawy o in vitro de facto zamykający procedurę przed lesbijkami. Sytuacji nie zmieniły nawet wybory do Parlamentu Europejskiego, choć nie brakowało wśród kandydatów wyoutowanych gejów (Legierski, Lech, Kozek, Pałucki) i lesbijki (Skowron). Pozostaje mieć nadzieję, że w końcu także społeczność LGBT doczeka się swojego przedstawiciela/przedstawicielki w Parlamencie. Na razie startowanie osoby homoseksualnej to ciągle bardziej wyraz niezgody na obecną sytuację polityczną, niż pęd do władzy, potwierdzają to słowa Karoliny Skowron z Zielonych 2004 wspominającej swoją kampanię w "Zadrze": "Bunt pogłębiła moja prywatna sytuacja, gdy zobaczyłam, jak prawo i społeczeństwo traktuje osoby LGBT. Odkryłam, czym jest podwójna dyskryminacja: jako kobiety i jako lesbijki. Myślę, że niejedna osoba homoseksualna zadaje sobie mnóstwo pytań o to, jakim prawem jest traktowana gorzej, i dlaczego, gdy tylko zachowuje się podobnie do reszty społeczeństwa (na przykład na ulicy trzyma swoją partnerkę/partnera za rękę), jest to uznawane za "obnoszenie się" i "afiszowanie". Za wtopę roku uznaję osobiście przyznanie przez Fundację Równości nagrody Hiacynta dla Janusza Palikota właśnie w kategorii "Polityk". Prawo Inercja polityków sprawia, że niewiele się dzieje w sprawie zmiany dyskryminującego prawa. Choć kwestia regulacji związków jednopłciowych stała się przez moment obiektem zainteresowania Stronnictwa...   ( Pozostało znaków: 8972 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186846   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Podsumowanie 2009 - Polska Tęczowe podsumowanie (rys. Marcin Skoczek www.skoq.pl)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku